Buďte opatrní: Energo šmejdi úradujú na východe Slovenska

31. 3. 2020 17:59

Prídu ku vám domov. Tvária sa, že zastupujú najväčšiu plynárenskú spoločnosť a v dobrej viere vám nanútia podpísať „výhodnú“ zmluvu na dodávku plynu a elektriny. Nezriedka vám popritom rovno ponúknu prepoistenie do inej zdravotnej poisťovne a to aj mimo prestupového termínu. Obeťami sú spravidla starší ľudia a najmä osamelé staršie ženy.

Buďte opatrní: Energo šmejdi úradujú na východe Slovenska
Foto: TASR
Popis: Úrad pre regláciu sieťových odvetví registruje množstvo sťažnosí od občanov v súvislosti s prepisom energií, na snímke predseda URSO Ľubomír Jahnátek
reklama

Na prelome roka sa v slovenských médiách objavili informácie o nekalých praktikách spoločnosti Centrální výběrová řížení (CVR), ktorá svoj obchodný model získavania klientov prenáša na Slovensko, pretože v Čechách je klepli po prstoch. Spoločnosť tam dostala pokutu za takmer milión českých korún. Pikantné je na tom, že táto spoločnosť má uzatvorenú zmluvu na podomový predaj s najväčším dodávateľom plynu na Slovensku . 

Zvrhlosť ich postupov prekračuje podľa viacerých sťažností,  ktoré  zaznamenali aj na Úrade pre dohľad  na reguláciu sieťovcýh odvetví, akékoľvek hranice. Presvedčila sa o tom aj  pani Irena zo Spišskej Novej Vsi. Tú k podpisu zmluvy pod nátlakom prinútil sprostredkovateľ, ktorý sa tváril, že zastupuje plynárov.

„Zmluvu s pôvodným odberateľom podpísal už dávnejšie môj manžel, ktorý je ale tri roky mŕtvy. Sprostredkovateľ povedal, že to mám podpísať v jeho mene, že je to v poriadku...“ hovorí Irena.

Ďalšou z obetí je pani Veronika z Prešova. Obchodný zástupca uvedenej spoločnosti sa najskôr preukázal ako zamestnanec štátnych plynární a tvrdil, že musí skontrolovať, či neuniká plyn a vyzval Veroniku, aby si pripravila zmluvy a faktúry k odberu a pri tejto príležitosti jej predložil novú zmluvu, že musí zaregistrovať odberné miesto. Keď si situáciu chcela overiť u svojej dcéry, sprostredkovateľ na ňu naliehal, že nové zmluvy podpísali už všetci susedia.

„Bála som sa, že ak nepodpíšem odpoja ma od energií a čo by som potom robila,“ vysvetľuje pani Veronika. Zlú skúsenosť s CVR mali koncom roka aj seniori v Gelnici.

Ak sa vám stane, že ku vám zavíta sprostredkovateľ, nie je na tom nič zlé. Dávajte si však pozor akým spôsobom s vami komunikuje a či nevyvíja na vás nátlak tak ako sprostredkovatelia z CVR. U každého sprostredkovateľa si musíte overiť jeho totožnosť, vyžiadajte si čas na premyslenie, poraďte sa s rodinou. To je najjednoduchšia a najrýchlejšia pomoc. O neetickom konaní spoločnosti CVR na Slovensku už vysielala reportáž aj TV Nova (relácia Střepiny).

Štátne úrady už evidujú  podľa našich zistení viacero podnetov od  rozhorčených občanov,  alebo aj  od  príbuzných starších osôb,  ktorí  "naleteli".
-odu-

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Hrnko: Keby SNS normálne fungovala, mohla profitovať na rozpade Smeru. Takto narastie balík nevoličov

23:59 Hrnko: Keby SNS normálne fungovala, mohla profitovať na rozpade Smeru. Takto narastie balík nevoličov

Anton Hrnko, dlhoročný podpredseda SNS, situáciu v Smere chápe. Považuje to za prirodzenú generačnú …