Alfasamec Trump, hrozivý Putin, mocenský Salvini. Takto známi politici klamú telom

19. 9. 2019 0:02

ROZHOVOR Poznáme triky svetových politikov, ktorými ovplyvňujú masy voličov. Ak chcete skutočne poznať politikov, všímajte si nielen ich gestá. “Gestá a postoje sa totiž dajú dobre ovládať, pretože si ich vieme uvedomovať a kontrolovať ich. S ostatnými prvkami neverbality je to oveľa ťažšie. Čím viac prvkov na tele máte zámer ovládnuť, tým je to zložitejšie,” tvrdí Nora Lauková, expertka na neverbálnu komunikáciu. Podľa nej si treba všímať, čo ktorý človek robí s telom a rukami v pokoji, a porovnať to s jeho prejavmi v rizikových situáciách. Pre ParlamentnéListy.sk analyzujeme päticu známych zahraničných politikov: Donalda Trumpa, Angelu Merkelovú, Vladimira Putina, Emanuela Macrona a Mattea Salviniho.

Alfasamec Trump, hrozivý Putin, mocenský Salvini. Takto známi politici klamú telom
Foto: TASR/PL.sk
Popis: Na kombosnímke zľava Matteo Salvini, Donald Trump a Vladimir Putin
reklama

Zoberme si napríklad nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorú  časopis Forbes niekoľkokrát označil za najvplyvnejšiu ženu sveta. Čím si táto sebaistá žena, s mnohokrát tvrdým prejavom a akoby bez emócií, udržiava svoju popularitu? Ako  napríklad pracuje podľa vás so svojou  gestikuláciou? 

Angela  Merkelová je osobou, ktorá má vyšší temperament a potrebovala by dôrazne gestikulovať, ale to v jej  pozícii nie je vhodné, preto nastavili jej telo a pohyby tak, aby pôsobila na iných sebaisto, otvorene, ale deklarovala pochopenie.

Gestikuláciou zmäkčuje svoj výzor. Keď si pozriete napríklad staré a novšie  zábery, uvidíte aj  vy, že u nej prerobili najmä ruky. Všimnite si, že dlane často dáva do striešky, ktorou deklaruje sebaistotu a nadradenosť.

Dôraz na ruky: Angela Merkelová (uprostred) počas rozhovoru hovorí s čínskym predstaviteľom na moste ponad rieku Jang-c'-ťiang. Zdroj: AP/TASR

k však klesnú jej dlane v strieške nadol, hovorí zas, že je ochotná počúvať, akceptovať podnety a správať sa k nim s pochopením. Nie je to nič nové, často tieto prejavy jej reči tela nájdete aj na starovekých sochách svätých.  

Paže pri tele, so zaoblenými a uvoľneným prstami či dlaňami totiž  pôsobia veľmi upokojujúco. A týchto  pár zásahov pomohlo Angele Mekelovej presadiť sa v politike mocných.

Výrazným politikom, ktorý sa prejavuje mocensky silno, je určite  ruský prezident Vladimir Putin. Pôsobí akoby mal tvár bez mimiky -  vytiahnuté čelo nahor, očami akoby stále sledoval okolie, pohľad má až nedôverčivý... Aké zmeny kvôli ovplyvňovaniu ľudí registrujete u neho?

Áno, na jeho reči tela je viditeľná práca práve hlavne na mimike. A všimnite si, pri podávaní rúk sa prikrčí a vytvára pozíciu dominantnejšieho, využíva posilnenie pozícií cez druhú ruku a využíva dôraz pri prejave.

Často jeho dlane uvidíte otvorené, natiahnuté a pohyby rukami sú výrazné, čím dáva najavo, že sa nedá zastrašiť pri akejkoľvek hrozbe.

Prím hrá tvár: Vladimír Putin kladie dôraz na dôslednú mimiku. Zdroj: AP/TASR

Jeho prejav je argumentačne veľmi silný, čím protivníkovi nedáva šancu uspieť, pokiaľ tiež nemá silné argumenty. Ale  -  pri rizikových situáciách sa jeho pohyby stávajú menej istejšími a rozpačitými.

A toto bolo dôležité u neho upraviť, pretože koncentrácia na pohľad zhora a dôrazné gestá v rovine pása vnímajú ľudia ako sebaisté až hrozivé.

Poďme do Francúzska k Emanuelovi Macronovi.  Pôsobí na  ľudí veľmi  ústretovo,  bezprostredne. Vidíte aj uňho  niečo nacvičené?

Jeho typickým prejavom je zdvihnuté obočie a roztiahnutie očných viečok, čím sa snaží navodzovať u iných pozornosť a vyvolávať pocit rešpektu a nekomfrontačnej akceptácie.

V gestikulácii je jeho typickým prejavom rýchlosť, sila a dôraz, čím by bol prezentovaný ako neústupčivý, konfrontačný a tvrdý.

Zdvihnuté obočie a uvoľnenosť: Emanuel Macron vsadil na imidž vyrovnaného a nekonfrontačného politika. Zdroj: AP/TASR

Jeho snaha pôsobiť vyrovnane, sebaisto a participačne vytvorili odborníkom priestor na to, aby gestá stiahli viac do roviny pása a vytvorili mu imidž vyrovnaného a nekonfrontačného človeka.

Naučili ho stiahnuť telo, spustiť ramená a paže spustiť voľne do kontrolovaného pohybu rúk.

Pri gestikulácii a celkových pohyboch je jeho snaha stáť na oboch nohách a gestá otvárať s uvoľnenými dlaňami, prípadne ich stabilizovať v neutrálnej polohe. Tým navodí u iných rešpekt, vyrovnanosť a schopnosť participácie.

Veľmi temperamentne pôsobí napríklad taliansky minister Matteo Salvini. Pôsobí mimoriadne dynamicky až dramaticky. Ako ho vnímate vy, vychádza to z jeho vnútra či registrujete naučené  spôsoby?

Tak ako prezident Donald Trump sa snaží prezentovať ako ochranca, Matteo Salvini je záchranca, ktorý túži po moci. Gestá sú vysoké, využívajúce konfrontáciu, neústupčivosť a rozhodnosť.

Typickým prejavom úpravy zníženia jeho temperamentu sú vyhrnuté rukávy, biele a bledé košele, uvoľnený golier, ktorý má deklarovať neviazanosť, slobodu a bezprostrednosť smerom k iným. 

A nielen to. Jeho prejavom je potľapkanie a ubezpečujúce jemné dotyky. V postojoch často využíva priame, otvorené a silné gestá s dôrazom, ruky smerujú vždy od tela, telo je naklonené dopredu.

Cieľ je vždy presvedčiť, ubezpečiť a dosiahnuť výsledok, aj za cenu prekonania odporu.

Vyhrnuté rukávy, biele a bledé košele: Matteo Salvini aj takto deklaruje neviazanosť, slobodu a bezprostrednosť. Zdroj: AP/TASR

Ak je niekto s vysokým temperamentom a je snaha otočiť jeho temperament na uvoľnenosť, neviazanosť, zdôrazňovanie, môže to znamenať tlak, ovplyvňovanie a ukazovanie moci.

A o to ide, ukázať, že sloboda, neviazanosť a výsledkovosť sa dá navodiť. Pritom jeho prejavy sú jednoznačné - mocenské.

Samozrejme,  chýbať nesmie  americký prezident Donald Trump, svojrázny typ politika, ktorý pôsobí mimoriadne dominantne a bez úprav.

Štandardnými prejavmi Trumpa sú vystretý postoj, hlava s bradou je vychýlená, čím deklaruje dominanciu a moc.

Charakeristickým rysom je dominantná vysoká temperamentná gestikulácia, gestá častého zdôrazňovania, ovládania iných cez narušenie intímnej zóny, až po tlak smerujúci na protivníka.

Jednoducho sa svojimi prejavmi snaží iným ukázať, že on je ten, ktorý vždy určuje podmienky a smer. Nemá rád konfrontáciu a nesúhlas, čo vyjadruje aj rýchlymi pohybmi a prehnutým vystretým postojom, či sedením.

Temperamentná gestikulácia: Donald Trump gestikuluje výrazne a často, narúša intímne zóny a vyvýja voči protivníkom tlak. Zdroj: AP/TASR

Jeho pohyby, postoje a gestá sú pohyby alfasamca, ktorý dáva najavo, že je sebavedomý, silný, neústupčivý, vie presadiť to, čo iní očakávajú.

Ale čoraz viac svojím veľmi temperamentným prejavom dokazuje, že sa nebude podriaďovať a bude kontroverzným v rozhodnutiach, čo sa aj deje. Jeho prejav bol upravený len minimálne, najmä v oblasti gestikulácie, ktorá bola viac znížená.

Autor: Lucia Balichová

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čo s 500 objednanými pľúcnymi ventilátormi za 12 miliónov? Bola by som opatrná v súdoch, že sú nepotrebné, varuje Cigániková

9:30 Čo s 500 objednanými pľúcnymi ventilátormi za 12 miliónov? Bola by som opatrná v súdoch, že sú nepotrebné, varuje Cigániková

Čo s 500 objednanými pľúcnymi ventilátormi za 12,5 milióna eur bez DPH, keď všetko nasvedčuje, že ne…