Zvíťazili sme nad Islamským štátom. Porazili sme ho a uštedrili sme mu ťažkú porážku, napísal Trump na twitteri

20.12.2018 9:00

Americký prezident Donald Trump v stredu deklaroval víťazstvo nad extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS) v Sýrii. Týmto tvrdením zdôvodnil svoje nečakané rozhodnutie o úplnom stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie, informovala agentúra AP.

Zvíťazili sme nad Islamským štátom. Porazili sme ho a uštedrili sme mu ťažkú porážku, napísal Trump na twitteri
Foto: TASR
Popis: Donald Trump

 "Zvíťazili sme nad Islamským štátom. Porazili sme ho a uštedrili sme mu ťažkú porážku, vzali sme mu územie. A teraz nastal čas, aby sa naši vojaci vrátili domov," vyhlásil Donald Trump na krátkom videu, ktoré zverejnil na svojom twitterovom účte.

Trump vzdal hold všetkým vojakom, ktorí v tomto boji položili svoj život

Nezabudol pritom zdôrazniť, že americké bojové operácie proti IS v Sýrii sa za jeho vlády výrazne zintenzívnili a vyústili v porážku islamistov. "Naši chlapci, naše mladé ženy, naši muži - všetci prídu späť a prídu späť teraz," vyhlásil prezident. Zároveň vzdal hold všetkým vojakom, ktorí v tomto boji položili svoj život. 

Biely dom v stredu oznámil, že zo Sýrie bude stiahnutých všetkých približne 2000 príslušníkov pozemných síl, ktorí tam v súčasnosti spôsobia. Táto správa rozhorčila aj viacerých republikánskych kongresmanov. Podľa nemenovaného amerického predstaviteľa prezident definitívne rozhodol o úplnom stiahnutí vojakov zo Sýrie v utorok 18. decembra. Od tohto kroku sa ho údajne do poslednej chvíle pokúšali odradiť predstavitelia Pentagónu a americkej armády. 

Džihádisti v Sýrii ovládajú už len neveľké územia, sú však obavy, že sa to zmení

Väčšina z 2000 amerických vojakov nasadených v Sýrii sú inštruktori a poradcovia, ktorí podporujú lokálne, prevažne kurdské jednotky bojujúce proti IS. Džihádisti z IS v Sýrii ovládajú už len neveľké územia, ale podľa predstaviteľov americkej armády stále predstavujú potenciálnu hrozbu. Existujú obavy, že by sa mohli v chaose sýrskej vojny preskupiť a opäť zaujať stratené pozície. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pán Gorila. Takto nazval Beblavého liberál Klus

16:03 VIDEO Pán Gorila. Takto nazval Beblavého liberál Klus

V diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 to si pred kamery sadli podpredseda strany Most-Híd Ábel Rav…