Zvažoval som vlastnú bisexualitu. Nevedel som, či chcem byť chlapec, alebo dievča. Filipínsky prezident, ktorý zabíja dílerov drog, šokoval

20. 12. 2017 7:00

Kontroverzný filipínsky prezident Rodrigo Duterte verejne vyjadril svoju podporu manželstvám rovnakého pohlavia. Priznal dokonca, že svojho času sa pohrával s myšlienkou vlastnej bisexuality, údajne, aby sa tak mohol „baviť oboma spôsobmi“.

Zvažoval som vlastnú bisexualitu. Nevedel som, či chcem byť chlapec, alebo dievča. Filipínsky prezident, ktorý zabíja dílerov drog, šokoval
Foto: TASR
Popis: Filipínsky prezident Rodrigo Duterte
reklama

Duterte, známy najmä svojou krvavou vojnou proti narkotikám, cez víkend vystúpil na zhromaždení LGBT komunity v jeho rodnom meste Davaou na juhu krajiny a prisľúbil chrániť práva sexuálnych menšín. „Som pre manželstvá ľudí rovnakého pohlavia, ak je to trend modernej doby. Ak to pridá vášmu šťastiu, som za to," odkázal prezident zhromaždeným Filipíncom hlásiacim sa k sexuálnym menšinám.

Duterte zároveň zdôraznil, že je proti diskriminácii na základe pohlavia a povedal, že dokonca sám mal dvoch švagrov, ktorí boli homosexuáli. Prezident tiež vyjadril svoju podporu tomu, aby aj v jeho vládnom kabinete pôsobili homosexuálni ľudia. Vyzval preto menšiny aj na zvolenie zástupcu, ktorý bude ich práva presadzovať vo vláde.

Celý text v angličtine nájdete TU.

„Prečo presadzovať morálku, ktorá už nefunguje a je takmer pasé?“ položil si rečnícku otázku prezident, pravdepodobne s odkazom na postoj katolíckej cirkvi k tejto problematike. „Takže som s vami," zhrnul pred LGBT zhromaždením.

V ázijských krajinách čelia homosexuáli a iné sexuálne menšiny ešte stále silnej diskriminácii. Ilustračná foto Zdroj: pixabay.com

Konflikt s biskupmi

Najnovšie kontroverzné vyhlásenia prezidenta zrejme ešte spôsobia v prevažne katolíckej krajine rozruch. Duterte je už teraz v silnom rozpore s katolíckou cirkvou v mnohých otázkach vrátane podpory umelej antikoncepcie či obnovenia trestu smrti. Filipínski biskupi zároveň tento rok už vyjadrili silné znepokojenie nad akýmikoľvek krokmi, vedúcimi k legalizácii zväzkov osôb rovnakého pohlavia.

Filipínsky zákon o rodine v súčasnosti považuje za manželstvo iba zväzok medzi mužom a ženou. Duterte však vyhlásil, že chce uzákoniť aj homosexuálne manželstvá a preto je pripravený predmetný zákon zmeniť.

Prezident dokonca prezradil, že kedysi zvažoval vlastnú bisexualitu, lebo by sa ako bisexuál mohol „baviť oboma spôsobmi“, nakoniec však usúdil, že jeho orientácia nie je týmto smerom. Zhromaždenému davu okrem toho prezradil aj to, že keď bol ešte na strednej škole, nevedel, či chce byť chlapcom, alebo radšej dievčaťom.

Filipíny sú silno katolícka krajina. Na Veľkú noc sa dokonca niektorí z miestnych obyvateľov nechávajú pribíjať na kríže, aby si tak pripomenuli ukrižovanie Ježiša Krista. Zdroj: TASR

Raz áno, raz nie

Víkendové vyjadrenie podpory manželstvám osôb rovnakého pohlavia nie je v Duterteho prípade úplnou novinkou. Ešte predtým, ako sa stal prezidentom, sa v roku 2015 nechal počuť, že by mu neprekážalo, ak by napríklad jeho syn bol gay. Vyjadril sa vtedy tiež, že bude zvažovať legalizáciu sobášov homosexuálov, pretože podľa jeho slov si každý zaslúži byť šťastný.

Paradoxne však v marci 2017 svoju rétoriku otočil a vyhlásil, že Filipíny by v otázke práv homosexuálov nemali prijímať západné zmýšľanie. „To je ich kultúra. Nevzťahuje sa na nás. Sme katolíci a existuje tu nejaký občiansky zákonník, ktorý hovorí, že muž si môže vziať len ženu a žena len muža,“ vyjadril sa prezident na jar, pričom však zdôraznil, že nemá nič proti homosexuálom. Víkendové vyjadrenie tak pre Duterteho znamená ďalší obrat a je otázne, či posledný.

V ázijských krajinách čelia homosexuáli a iné sexuálne menšiny ešte stále silnej diskriminácii. Jediné krajiny, kde to s ich právami v dohľadnom čase vyzerá aspoň trochu optimisticky, sú Taiwan a Vietnam. Ani tu ale zatiaľ nie sú legálne sobáše osôb rovnakého pohlavia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

0:02 Sociológ: Predvolebná kampaň ohrozovala duševné zdravie. Nezúčastniť sa volieb neznamená zbaviť sa zodpovednosti za ich výsledok

ROZHOVOR Sociológ Pavel Haulík priznáva, že predvolebná kampaň bola tentoraz poriadne náročná. Na du…