Zrušenie milosti pre Kočnera? SaS sa snaží od neho teatrálne očistiť. Sulík nemá morálne právo niekoho obviňovať. Vytĺkanie politického kapitálu, zaznelo zo Smeru

23.10.2018 17:00

Väzobne stíhanému podnikateľovi Marianovi Kočnerovi by mala byť zrušená milosť, ktorú mu v kauze Technopol pred viac ako dvoma dekádami udelil vtedajší prezident Michal Kováč. Tvrdia to opoziční poslanci zo SaS, ktorí v tomto duchu predkladajú na novembrovú schôdzu ústavný zákon. Smeráci naopak ich zámer kritizujú s tým, že ide o vytĺkanie politického kapitálu a že Richard Sulík sa tým chce dištancovať od Kočnera.

Zrušenie milosti pre Kočnera? SaS sa snaží od neho teatrálne očistiť. Sulík nemá morálne právo niekoho obviňovať. Vytĺkanie politického kapitálu, zaznelo zo Smeru
Foto: TASR
Popis: Richard Sulík a Marian Kočner

Pred vyše rokom Národná rada (NR) SR zrušila Mečiarove amnestie, lebo odporovali princípom demokratického a právneho štátu. „Súčasťou tohto rozhodnutia bolo aj zrušenie milosti Michala Kováča svojmu synovi. Už vtedy sme namietali, že takýto postup je nelogický, keďže Kováč ml. nečelil podozreniam z podvodu sám, ale spolu s Marianom Kočnerom. Boli to však poslanci Smeru-SD, ktorí ponechanie milosti Marianovi Kočnerovi obhajovali tak, že boli ochotní zablokovať zrušenie Mečiarových amnestií," uviedol podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Z tohto dôvodu skritizoval Galko smerákov. „Viac im záležalo, aby si ho nepohnevali. Dnes je však iná doba a treba učiniť spravodlivosti zadosť a odstrániť anomáliu, keď o milosť Michala Kováča prišiel len jeho syn a nie aj Marian Kočner," odkázal Galko s tým, že návrh ústavného zákona bude možnosťou reparátu a testom charakteru koaličných poslancov. Viac sme o tom písali TU.

Líder koaličného Mosta-Híd Béla Bugár vlani na otázku, prečo nezrušili milosť aj Marianovi Kočnerovi, odvetil, že to bol kompromis vo vládnej koalícii. „Ak chcete v koalícii výsledok, musíte dosiahnuť kompromis. Inak nemáte nič," povedal.

Kritika zo Smeru: Vytĺkanie politického kapitálu

A ako by k zrušeniu milosti pre Mariana Kočnera pristupovali poslanci Smeru teraz? Podpredseda NR SR a zároveň aj podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD Martin Glváč návrh opozičnej strany kritizuje. „V prvom rade žiadny návrh nebol konzultovaný ani predložený, nikto ho zatiaľ nevidel, takže sa nie je k čomu vyjadrovať. Osobne si myslím, že ide iba o priehľadnú snahu SaS teatrálne sa očistiť od Mariána Kočnera, ktorého ich predseda žiadal o lustrovanie ľudí na kandidátku SaS, nehovoriac o ich pravidelných raňajkových posedeniach,“ povedal pre Parlamentné Listy Glváč.

Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej zo Smeru sa k celej veci nevedel vyjadriť. „Neviem, taký návrh som ešte nevidel,“ reagoval stručne Madej.

Madejov stranícky kolega Marián Kéry naopak hovorí o populizme zo strany SaS. „V prvom rade by som chcel, aby sa riešili obvinenia týkajúce sa Mariana Kočnera a či stojí za vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, alebo nie. Pre mňa návrh SaS momentálne nie je priorita. Ak by k hlasovaniu o zrušení milosti pre Kočnera prišlo, nemal by som s tým problém, toto mi však príde ako vytĺkanie politického kapitálu zo strany SaS,“ myslí si Kéry.

Poslanec za Smer zároveň pripomína stretnutia Kočnera s Richardom Sulíkom. „Tento človek, ktorý bol predseda parlamentu a druhý najvyšší ústavný činiteľ, sa stretával s pánom Kočnerom. Dokonca sa radili, ako postupovať v dôležitých otázkach fungovania štátu. Sulík nemá morálne právo, aby obviňoval niekoho iného. On sa chce nejakým spôsobom dištancovať od Kočnera a tak ho hádže do osídiel našej politickej strany. Tieto hry pána Sulík odmietam,“ uzavrel Marián Kéry.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kto pomôže Kiskovi s rozbehom jeho novej strany?

0:00 Kto pomôže Kiskovi s rozbehom jeho novej strany?

Prezident SR Andrej Kiska pri zakladaní novej strany rokuje aj s už existujúcimi politickými subjekt…