Zrodil sa plán štyroch krajín na zrýchlené prerozdeľovanie migrantov. Ide o dokument, ktorý po spísaní nezverejnili

    0
    Nafukovací čln s migrantmi a utečencami nasleduje plavidlo gréckej pobrežnej stráže počas záchrannej operácie v Egejskom mori pri gréckom ostrove Samos 26. septembra 2019. (Autor: TASR)

    Podľa tohto zdroja chcú Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta svoj návrh predložiť na nadchádzajúcom zasadnutí ministrov vnútra EÚ, naplánovanom na 8. októbra v Luxemburgu.

    Ide o dokument, ktorého obsah po spísaní nezverejnili

    V návrhu predpokladajú, že preverovanie migrantov, relokácia žiadateľov o azyl a navracanie po ich prípadnom odmietnutí nepotrvá dokopy dlhšie než štyri týždne.

    Agentúra AP uviedla, že v utorok jej potvrdili pravosť tohto vyhlásenia. Dokument bol spísaný pred stretnutím ministrov vnútra spomínaných krajín, ktoré sa konalo 23. septembra na Malte, účastníci ho však nezverejnili.

    Na snímke zľava ministri vnútra: Christophe Castaner (Francúzsko), Luciana Lamorgeseová (Taliansko), eurokomisár Dimitris Avramopulos, Michael Farrugia (Malta), Maria Ohisalo (Fínsko) a Horst Seehofer (Nemecko). Zdroj: TASR/AP

    Na vtedajšej schôdzke sa zúčastnili ako pozorovatelia aj ministerka z Fínska, ktoré v súčasnosti predsedá Rade EÚ, ako aj príslušný eurokomisár.

    Systém má fungovať najmenej šesť mesiacov

    Navrhovaný systém má byť založený na “vopred daných prísľuboch” týkajúcich sa prijímania žiadateľov o azyl a má zahŕňať zefektívnenie súčasných postupov. Žiadne podrobnosti však zatiaľ nie sú známe.

    Nový systém má fungovať najmenej šesť mesiacov, pokiaľ nenastane dramatické zvýšenie počtu prichádzajúcich migrantov. EÚ má zapojeným krajinám poskytovať “finančnú, technickú a operačnú podporu”.

    Už vyše roka Taliansko a Malta bránia humanitárnym lodiam, aby v ich prístavoch zakotvili alebo nechali vystúpiť migrantov zachránených na mori.

    Výsledkom sú patové situácie, keď zachránení migranti čakajú na mori celé týždne, kým iné krajiny EÚ prisľúbia aspoň ich čiastočné prijatie.

    - Reklama -