Zoznam islamofóbov alebo ľudí na odstrel? Aktivisti zverejnili mená „šíriteľov nenávisti“ voči moslimom a takto to schytali

6. 1. 2016 6:00

Islamofóbovia a šíritelia hnevu proti moslimom. V novom zozname antimoslimských aktivistov, ktorý zverejnila britská ľavicová „antifašistická skupina“ Hope not Hate, nájdete až 920 osôb a organizácií, ktoré by sa týmito pojmami údajne dali označiť. Zverejnenie správy však vzbudilo vlnu kritiky, keďže medzi zaradenými islamofóbmi nájdete aj viacerých moslimských aktivistov a autorov. Podľa niektorých je dokonca publikácia zoznamom „ľudí na odstrel“, pričom poukazuje na rastúce prepojenie džihádistov a ľavicových aktivistov v Európe.

Zoznam islamofóbov alebo ľudí na odstrel? Aktivisti zverejnili mená „šíriteľov nenávisti“ voči moslimom a takto to schytali
Foto: Peter Števkov
Popis: Ilustračná fotografia

Správa organizácie Hope not Hate (Nádej, nie nenávisť), ktorá sa zameriava na antimoslimských aktivistov, bola mnohými umiernenými moslimami označená za „nenávistnú“ a „úplne zdiskreditovanú“. Okrem takých kontroverzných organizácií a osôb, ako sú nemecké protiislamistické hnutie Pegida alebo protiislamský holandský politik Gert Wilders, sa totiž medzi „protimoslimskými šíriteľmi nenávisti“ objavili aj mená moslimských reformátorov bojujúcich proti náboženskému fundamentalizmu.

Moslimka s hidžábom

Zoznam „antifašistickej skupiny“ zahrnuje 920 organizácií a osôb z 22 krajín, pričom obsahuje fotografie údajných antimoslimov, ako aj detaily z ich kariérneho života. Medzi „islamofóbmi“ sa tak nachádza napríklad aj Raquel Saraswatiová, moslimka, ktorá nechodí po verejnosti inak ako zahalená v tradičnej moslimskej šatke hidžáb. Jej previnenie? Saraswatiová je aktivistkou a komentátorkou, ktorá často kritizuje právo šaría a praktiky vyskytujúce sa v moslimskom svete, ako sú napríklad vraždy zo cti alebo nútené svadby s deťmi. Dovolila si taktiež povedať, že Korán nepovažuje za perfektné slovo Aláhovo.

Okrem Saraswatiovej sa na zozname objavili aj egyptský reformistický moslimský autor Tawfik Hamid alebo americký moslimský lekár a odporca politického islamu Zuhdi Jasser.

Zoznam ľudí na odstrel?

Zoznam tvrdo kritizoval aj bývalý džihádista Mádžid Nawáz, ktorý je dnes predsedom protiextremistického britského moslimského think thanku Quilliam. Podľa Nawáza zoznam naozaj obsahuje mená niektorých antimoslimských xenofóbov, avšak kritériá pre islamofóba sú natoľko nejasné, že zoznam v konečnom dôsledku stráca akúkoľvek výpovednú hodnotu.

Nawáz pritom odmieta vytváranie akýchkoľvek zoznamov osôb, s názormi ktorých niekto nesúhlasí, a upozorňuje, že nemusí trvať dlho, kým sa zo zoznamov „zlých ľudí“ stanú zoznamy „ľudí na odstrel“.

Máme precedens

Zdá sa vám to byť prehnané? V roku 2013 Hope not Hate zverejnila podobný, avšak kratší zoznam, ktorý zahrnoval aj dánskeho autora a kritika islamu Larsa Hedegaarda. V minulom februári bol pritom na Hedegaarda vykonaný v dánskej Kodani atentát, ktorý však dánsky autor prežil.

Na novom zozname sa dá nájsť aj meno exmoslimky somálskeho pôvodu Ayaan Hirsi Aliovej, ktorá sa pred radikálnymi moslimami musí skrývať už od roku 2004. Jej kolegovi, holandskému filmárovi Theovi van Goghovi totižto v roku 2004 islamista za bieleho dňa odrezal na ulici v Amsterdame hlavu. Po tom, ako popravu dokonal, terorista pripevnil na telo van Gogha varovanie, že Aliová je na rade.

Rozmysleli si to...

Po vlne kritiky sa v Hope not Hate rozhodli kontroverzný zoznam upraviť. Vyradili z neho napríklad spomínanú Raquel Saraswatiovú, avšak mnohé ďalšie mená ponechali. Podľa skupiny nebola dôvodom vyradenia Saraswatiovej kritika, ktorá sa proti Hope not Hate vzniesla na sociálnych sieťach, ale skutočnosť, že ľudia, ktorí ju poznajú, presvedčili tvorcov zoznamu o opaku. Toto zdôvodnenie však vyvoláva otázku, v koľkých ďalších prípadoch sa „protifašistickí aktivisti“ z Hope not Hate zmýlili. Dnes je problematické nájsť na webe aj upravenú verziu publikácie, pričom všetky odkazy, cez ktoré sa k zoznamu dalo pôvodne dostať, nefungujú.

Islamisticko-ľavicové spojenectvo?

Prípad zoznamu islamofóbov z Británie podľa niektorých komentátorov poukazuje na zbližovanie sa islamistov a západných ľavicových aktivistov, ktoré si začína uvedomovať aj samotný Islamský štát.

V januári vydal Islamský štát 99-stránkový manifest s názvom „Čierne vlajky z Ríma“, v ktorom islamisti opisujú, ako chcú dobyť centrum katolíckeho kresťanstva. Podľa islamistickej publikácie by sa moslimovia „mali spojiť s rastúcou populáciou ľavicových aktivistov, ktorí sa pozerajú na moslimov ako na skupinu dostatočne silnú na boj proti nespravodlivosti vo svete.“ V manifeste sa ďalej píše: „Ak ste niekedy boli na propalestínskej demonštrácii, videli ste aktivistov, ktorí ani nie sú moslimovia, ale podporujú to, po čom moslimovia volajú (pád sionizmu). Návod Islamského štátu taktiež predpovedá, že takýto nemoslimskí regrúti, ktorí sympatizujú s ich cieľmi, „poskytnú informácie, podelia sa o zbrane a budú robiť prácu v utajení pre moslimov, ktorá vydláždi cestu k dobytiu Ríma.“

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Peter Števkov
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Čaputová: Vládu s Kotlebom by som vymenovala, z obžalovaného Kisku by som premiéra neurobila...

15:49 Čaputová: Vládu s Kotlebom by som vymenovala, z obžalovaného Kisku by som premiéra neurobila...

Ak ĽSNS vyhrá tohtoročné parlamentné voľby, prezidentka Zuzana Čaputová vstúpi s touto stranou do ro…