Zoťatie hlavy islamistov už nie je také jednoznačné. Baghdádí nie je mŕtvy, znie varovný hlas od irackých Kurdov

17.7.2017 13:44

Vodca džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) Ibráhím abú Bakr Baghdádí žije a skrýva sa južne od sýrskeho mesta Rakka. V reakcii na správy, že Baghdádí je po smrti, to dnes v rozhovore pre agentúru Reuters uviedol vysokopostavený predstaviteľ irackých Kurdov Láhúr Tálabání, ktorý sa špecializuje na boj s terorizmom.

Zoťatie hlavy islamistov už nie je také jednoznačné. Baghdádí nie je mŕtvy, znie varovný hlas od irackých Kurdov
Foto: TASR
Popis: Šéf militantnej organizácie Islamský štát Abu Bakr al-Baghdadi

Tálabání dnes uviedol, že "Baghdádí je určite živý, nie mŕtvy." Dodal, že "na 99 percent veríme, že je nažive." Vyzval, aby sa nezabúdalo na skutočnosť, že Baghdádí "sa zrodil" v časoch pôsobenia teroristickej siete al-Káida v Iraku. "Skrýval sa pred tajnými službami. Vie, čo robí," dodal Tálabání.

Iracké bezpečnostné zložky nedávno ukončili tri roky vlády Islamského štátu v irackom meste Mósul. Sústredenému vojenskému tlaku sú teraz vystavení islamisti ovládajúci sýrske mesto Rakka, ktoré práve Baghdádí svojho času vyhlásil za hlavné mesto samozvaného kalifátu rozprestierajúceho sa územiach obsadených islamistami v častiach Sýrie a Iraku.

Tálabání v tejto súvislosti vyhlásil, že Islamský štát napriek nízkej bojovej morálke mení svoju taktiku, takže podľa jeho názoru bude trvať tri až štyri roky, kým bude IS porazený. Očakáva, že IS bude potom pokračovať v partizánskom štýle boja a bude podobný "al-Káide na steroidoch". 

Budúcimi vodcami Islamského štátu budú podľa Tálabáního očakávania bývalí dôstojníci tajných služieb, ktorí slúžili v Iraku za vlády Saddáma Husajna a ktorí by mali vytyčovať stratégiu IS.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Most spravil Ficovi škrt cez rozpočet. Nepodporí návrh zákona, na ktorom šéfovi Smeru nesmierne záleží

11:00 Most spravil Ficovi škrt cez rozpočet. Nepodporí návrh zákona, na ktorom šéfovi Smeru nesmierne záleží

Poslanecký klub strany Most-Híd nepodporí v parlamente návrh ústavného zákona strany Smer-SD na zast…