Znie z Ukrajiny: Znovuzískanie Donbasu by trvalo niekoľko týždňov

14.2.2018 20:05

Znovuzískanie okupovaných území v Donbase by trvalo niekoľko týždňov, ale pod podmienkou, že Rusko nebude do situácie zasahovať. Konštatoval to v stredu v rozhovore pre televízny kanál Hromadske tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBO) Olexandr Turčynov.

Znie z Ukrajiny: Znovuzískanie Donbasu by trvalo niekoľko týždňov
Foto: TASR
Popis: Vojaci ukrajinskej armády

"Problém plánovania vojenskej operácie na východe spočíva v tom, že neviete, koľko vojakov bude stáť proti vám, koľko divízií, zborov, plukov alebo vojsk Rusko nasadí. Je to rozhodne problém, ak sa plánuje vojenská operácia a nepoznáte skutočný potenciál nepriateľa," uviedol Turčynov.

Podľa neho bojujú v Donbase aj miestni ľudia, ale sú podriadení ruskému veleniu.

Väčší problém však predstavuje "druhý sled", povedal tajomník RNBO v rozhovore, z ktorého citovala agentúra Ukrinform.

"V skutočnosti používajú takzvaný 'prvý' a 'druhý' zbor, podriadený 8. armáde Južného vojenského okruhu Ruskej federácie, ako prvý sled. Druhý sled sa nachádza pozdĺž hranice s našou krajinou. Ide o silné obnovené jednotky vrátane leteckých. Okrem toho vybudovali ďalšiu železničnú trať, ktorá veľmi rýchlo presúva vojakov z centrálneho Ruska k našim hraniciam... Ale tieto zbory by nevydržali dlho, ak by naozaj neexistoval druhý sled, ktorý je na hranici," dodal Turčynov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

17:00 Nemecko je cool, ako sa mení a je otvorené. Tamojší novinár vyvracia milosrdné lži, ktoré o krajine prepadajúcej sa do močarísk šíria médiá

Nemecké provládne médiá sa zaoberajú zakrývaním vplyvov migračnej politiky otvorených dverí kancelár…