Zmení nástup Trumpa vzťahy USA k NATO a Rusku? Odpovedá český minister zahraničia

10. 12. 2016 15:30

Prístup Spojených štátov k NATO a Rusku sa v januári s nástupom prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu zásadným spôsobom nezmení, myslí si český minister zahraničia Lubomír Zaorálek. Novinárom to povedal na okraj terajšieho rokovania šéfov aliančných diplomacií, ktoré je poslednou podobnou schôdzkou pre súčasného amerického ministra Johna Kerryho, píše ČTK.

Zmení nástup Trumpa vzťahy USA k NATO a Rusku? Odpovedá český minister zahraničia
Foto: SITA
Popis: Český minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek
reklama
Vzťahy medzi USA a NATO na jednej a Ruskom na druhej strane ochladli predovšetkým v dôsledku ukrajinskej krízy. NATO teraz posilňuje ochranu krajín na svojom východnom krídle.
 
O vzťahoch s Ruskom majú dnes ministri zahraničia Aliancie v neformálnej atmosfére diskutovať pri večeri, podľa diplomatov sa očakáva práve Kerryho vystúpenie.
 
Európskych spojencov v NATO nový prezident Trump zneistil predovšetkým niektorými výrokmi vo svojej predvolebnej kampani, keď signalizoval ochotu k dohode s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
 
V priamom rozpore zároveň Trump naznačil, že by USA nemuseli prípadne splniť svoje spojenecké záväzky voči tým štátom, ktoré na svoju obranu vydávajú len málo peňazí.
 
Európski spojenci výhrady z Washingtonu na svoje nízke vojenské výdavky počúvajú pravidelne a po summite vo Walese pomaly situáciu menia, doteraz však nikdy USA túto vec, hoci neoficiálne, nespájali so svojou ochotou prispieť v prípade potreby pomocou.
 
 
Fotografia zo spoločného stretnutia ministrov zahraničia v sídle Severoatlantickej aliancie v Bruseli. Zdroj: TASR
 
Zaorálek dnes ale pripomenul Trumpovo rozhodnutie zveriť funkciu ministra obrany Jamesovi Mattisovi. Má tu v Aliancii veľmi dobrú povesť,“ pripomenul.
 
Mattis niekoľko rokov viedol veliteľstvo NATO pre transformáciu v americkom Norfolku a s prácou organizácie je dobre oboznámený. Voľba tohto generála je podľa Zaorálka potvrdením, že Aliancia a Spojené štáty sa budú ďalej riadiť rovnakými princípmi ako doteraz.

Menej agresívna rétorika je prvým krokom k lepšiemu dialógu, znie z NATO. Ale...

Ja nečakám, že by sa niečo dramaticky menilo. Akokoľvek viem, že sa o tom veľa debatuje,“ poznamenal český minister.
 
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dnes pred novinármi privítal upokojenie ruského vyjadrovania, keď Moskva začala dávať najavo ochotu k väčšej spolupráci po tom, čo sa Trump stane prezidentom.
 
Menej agresívna rétorika je prvým krokom k lepšiemu dialógu. Ale zároveň slová sa počítajú, ale činy platia ešte viac,“ podotkol.
 
NATO preto podľa Stoltenberga bude ďalej v súvislosti s Ruskom pokračovať tak v posilňovaní svojich obranných schopností, ako aj v udržiavaní otvorených diplomatických komunikačných kanálov.
 
Základným nástrojom pre dialóg medzi Moskvou a Alianciou je Rada NATO-Rusko, o ktorej ďalších rokovaniach na diplomatickej úrovni sa teraz obe strany dohovárajú.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama

Ďalšie články z rubriky

Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

18:00 Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

Nápad verejne špekulovať o plošnom, celoštátnom "blackoute" považuje bývalý premiér Mikuláš Dzurinda…