Zlý, zlý Orbán... Ozvala sa absolventka ním zakázaných genderových štúdií

20. 10. 2018 17:00

Americký denník USA Today dal na svojich stránkach priestor absolventke v odbore genderové štúdiá na Sorosovej Stredoeurópskej univerzite. Tá tvrdí, že po ekonomickej stránke je tento odbor efektívny.

Zlý, zlý Orbán... Ozvala sa absolventka ním zakázaných genderových štúdií
Foto: TASR
Popis: Viktor Orbán

„Orbánova vláda tvrdí, že genderové štúdiá sa po ekonomickej stránke nevyplatia a absolventi tohto odboru majú problém s hľadaním práce. Tak to však v skutočnosti nie je. Z Maďarska síce žiadne údaje nemáme, ale absolventi tohto odboru v iných krajinách sú na tom veľmi dobre. Nachádzajú bežne zamestnanie v štátnom aj súkromnom sektore,“ píše Anna Daniszewskiová bez toho, aby uviedla, čím konkrétne sa títo absolventi živia.

Podľa Daniszewskiovej vidí Viktor Orbán v genderových štúdiách ohrozenie maďarských hodnôt. „Proti tomuto odboru útočí nielen vláda, ale aj ďalšie štátne inštitúcie. Ide o prepracovanú Orbánovu kampaň, ktorej cieľom je obmedziť slobodu prejavu v krajine. Skončiť musel na Stredoeurópskej univerzite aj iný odbor, pretože vláda zakázala poskytovanie akýchkoľvek výhod pre migrantov a žiadateľov o azyl,“ hnevá sa študentka odboru, ktorý sa zaoberá skúmaním odlišností medzi mužmi a ženami.

„Maďarská vláda obmedzuje činnosť univerzít, mimovládnych organizácií a médií. Bohužiaľ, tieto autokratické kroky nachádzajú sympatie aj v ďalších krajinách strednej a východnej Európy. V mladosti bojoval Orbán za demokraciu, ale teraz stojí na čele pravicových populistických autoritárov. Som hlboko znepokojená aj tým, že tento politický štýl sprevádza sexizmus, rasizmus a antisemitizmus,“ píše expertka v oblasti genderových štúdií.

V ďalšej časti textu Daniszewskiová svoj vyštudovaný odbor vychvaľuje a tvrdí, že v ňom dominuje filozofia a antropológia. „Rozsah ideí a široký záber odboru by možno prekvapil aj jeho priaznivcov. V rámci štúdia sme získali vedomosti z histórie, etnografie, politológie aj filozofie. Naši profesori pochádzali z odvetví medzinárodných vzťahov, literatúry, sociológie, filozofie a mnohých ďalších,“ opisuje Daniszewskiová svoj odbor v tom najlepšom svetle.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

12:54 Sólymos odstupuje z funkcie: Prezidentka prijme jeho demisiu

Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijme demisiu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-H…