Zlé správy pre Merkelovú: po víkende môže mať veľký problém

13. 10. 2018 6:00

Cez víkend sa budú konať voľby v Bavorsku a ich výsledok môže otriasť aj vládou v Berlíne. CSU má na svojom domácom ihrisku našliapnuté na poriadnu blamáž.

Zlé správy pre Merkelovú: po víkende môže mať veľký problém
Foto: TASR
Popis: Horst Seehofer a Angela Merkelová

Spolkovú krajinu Bavorsko po celé desaťročia ovládala CSU, ktorá je sesterskou stranou CDU kancelárky Angely Merkelovej, a predseda strany Horst Seehofer sedí na čele kľúčového ministerstva vnútra. Od roku 1962 vládne CSU s absolútnou väčšinou kresiel, ale to sa po tomto víkende nepochybne zmení. Prieskumy prisudzujú Kresťansko-sociálnej únii len okolo 33 %, čo by bol z historického pohľadu skutočne prepadák.

CSU podľa všetkého získa o tretinu menej hlasov ako vo voľbách pred piatimi rokmi a hrozí jej dokonca aj možnosť, že by sa mohli ostatné strany teoreticky dohodnúť a zostaviť vládu bez nej. Ako uvádza bruselský server Politico, ak sa to naozaj stane, hrozí riziko destabilizácie celej nemeckej vlády, kde je CSU kľúčovým hráčom. Negatívnym vývojom je zaskočený aj samotný bavorský premiér Söder, ktorý označuje celú situáciu za paradoxnú.

Markus Söder

Markus Söder Zdroj: TASR

„Bavorsku sa nikdy nedarilo lepšie ako dnes, ale politika napriek tomu našu spolkovú krajinu hlboko rozdelila,“ povedal počas svojej volebnej kampane neďaleko Norimbergu. „CSU akcentovala hrozby migrácie, ale spojenectvo s CDU prinútilo Seehofera liberálnu imigračnú politiku Merkelovej podporiť. To viedlo k tomu, že stranu opustilo nemalé množstvo voličov, ktorí prešli k Alternatíve pre Nemecko,“ píše Politico s tým, že AfD by mohla vo voľbách dosiahnuť 14 %.

Súčasnú CSU opustili aj trochu liberálnejší voliči a tí zase prešli k Zeleným. A práve Zelení majú šancu dosiahnuť dvojnásobok toho, čo získali v minulých voľbách. Niektoré prieskumy im prisudzujú až osemnásť percent. Podľa servera Politico sa už z pohľadu CSU nehrá o to, čo možno ešte zachrániť, ale nakoľko bude strata pozícií bolestná. „Voľby v Bavorsku budú mať vplyv na celé Nemecko a predovšetkým samotnú vládu.“

Po predpokladanom volebnom debakli je možné, že z čela CSU bude musieť odstúpiť Seehofer, hoci on sám nedávno hovoril, že sa do kampane vôbec nezapájal. „Spojenci Södera už na neho ukazujú prstom, ale je otázka, či volebný zisk okolo 33 % môže prežiť samotný Söder. Zatiaľ sa zdá, že áno. Hoci nemá takú podporu, akú mal kedysi Seehofer, neexistuje žiadny relevantný nástupca a vyzývateľ,“ uzatvára Politico.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pro
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Absurdné! Som obvinený za otázku bez odpovede, tvrdí Naď

17:58 VIDEO Absurdné! Som obvinený za otázku bez odpovede, tvrdí Naď

Jaroslav Naď z OĽaNO si nie je vedomý, že by spáchal trestný čin ohrozovania utajovanej skutočnosti.…