Zľakne sa Poľsko EÚ? Dnešok rozhodne

28.8.2017 13:06

Poľsko začína pomaly nahrádzať Maďarsko a z krajiny sa stáva „enfant terrible“ medzi členskými štátmi Európskej únie. Aktuálne poľská vláda zmeškala termín, do konca ktorého mala navrhnúť zmeny v rámci svojej údajne protiprávnej reformy súdnictva a zaslať ich Bruselu.

Zľakne sa Poľsko EÚ? Dnešok rozhodne
Foto: APL
Popis: Zástava Poľska

Európska komisia dala 26. júla Varšave mesačné ultimátum, v rámci ktorého mala poľská vláda „prijať opatrenia vedúce k úpravám reformy súdnictva“. Ako však uvádza agentúra AFP, Brusel doteraz žiadnu odpoveď nedostal. Poľské ministerstvo zahraničia len na priamu otázku AFP uviedlo, že odpoveď pošle dnes. Úradníci sa údajne domnievali, že vzhľadom na dni voľna môžu reagovať najneskôr tento pondelok.

Práve dnes by sa potom mala stretnúť Európska komisia, aby sa vyjadrila o svojom ďalšom postupe. Ak Poľsko pripomienkam komisárov nevyhovie, možno očakávať, že prikročia k avizovaným sankciám. Hovorilo sa konkrétne o strate hlasovacieho práva v Rade EÚ, ktoré podľa magazína Spiegel navrhoval napríklad šéf Komisie Jean-Claude Juncker. Poľsku by taktiež mohli udeliť pokutu a celý prípad by mohol poputovať na Európsky súdny dvor.

Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Juncker. Zdroj: TASR

Brusel Varšave vyčíta, že vládou presadzovaná reforma súdnictva ohrozuje nezávislosť súdov a že okrem iného hrozí aj diskriminácia na základe pohlavia. Sudkyne by totiž mali podľa nových návrhov odchádzať do dôchodku v šesťdesiatke, zatiaľ čo muži až po dosiahnutí 65. roku veku. Na adresu Poľska vyslovil v piatok svoj názor aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. „Poľsko sa rozhodlo ísť v mnohých oblastiach proti európskym záujmom a porušuje verejné slobody,“ uviedol prezident s tým, že Varšava sa dostáva do izolácie.

Emmanuel Macron a jeho manželka Brigitte

Emmanuel Macron a jeho manželka Brigitte. Zdroj: TASR

Macron sa o Poľsku vyjadril nezvyčajne nediplomaticky a v rovnakom duchu sa niesla aj reakcia Varšavy. Premiérka Beata Szydlová prezidentovi Francúzska odkázala, aby sa radšej staral o svoju vlastnú krajinu. „Hádam tak bude schopný zaistiť jej taký hospodársky výkon aj taký stupeň bezpečnosti, aké garantuje Poľsko. Budúcnosť Európy nebude určovať ani prezident Francúzska, ani žiadny iný líder, ale všetci členovia spoločenstva. Radím prezidentovi, aby bol v záujme nerozdeľovania EÚ zmierlivejší.“

Poľsko pritom vždy patrilo k najhorlivejším zástancom Európskej únie z krajín východného bloku. Predovšetkým pre obavy z Ruska, ale aj z ekonomických dôvodov. Obrat vo vzájomných vzťahoch priniesla migračná kríza a Európskou komisiou vynucované kvóty na prerozdeľovanie utečencov. Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) kvóty jednoznačne odmieta a nič nenasvedčuje tomu, že by sa na tejto veci malo niečo meniť.

autor: Josef Provazník

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Merkelová stojí pri Junckerovi a ide proti Orbánovi. Pre tento vládny plagát

0:00 Merkelová stojí pri Junckerovi a ide proti Orbánovi. Pre tento vládny plagát

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok oznámila, že predseda Európskej komisie Jean-Claude J…