Zjednotili sme sa. Chceme sa pozrieť robotníkom do očí. Nech sa opozícia ukáže, či to myslí vážne, alebo je to len mediálna hra, zaznelo od smerákov

30. 11. 2017 14:40

Poslanecký klub Smer-SD podporí zmrazenie platov ústavných činiteľov. Oznámil to predseda klubu Martin Glváč s tým, že ide o jednotný názor klubu. Zmrazenie mienia presadiť cez novelu zákona o dani z príjmu, ktorá je v parlamente v druhom čítaní. Má sa tiež pripraviť komplexné riešenie úpravy platov.

Zjednotili sme sa. Chceme sa pozrieť robotníkom do očí. Nech sa opozícia ukáže, či to myslí vážne, alebo je to len mediálna hra, zaznelo od smerákov
Foto: TASR
Popis: Martin Glváč, Dušan Jarjabek, Miroslav Číž a Ľuboš Blaha

„Náš poslanecký klub sa zjednotil,“ vyhlásil na začiatku dnešnej tlačovky predseda poslaneckého klubu Smer-SD s tým, že 49 poslancov klubu bude hlasovať za zmrazenie platov.

„Riešením je otvorenie zákona z dielne ministerstva financií o dani z príjmov, v rámci ktorého pozmeňujúcim návrhom navrhneme zmrazenie platov ústavných činiteľov. Zároveň chceme predložiť návrh zákona, ktorý bude systémovo a komplexne upravovať platy, pričom sa odstráni dlhodobá deformácia týchto platov,“ dodal Glváč s tým, že by bolo najlepšie prijať novú úpravu ešte pred verdiktom Ústavného súdu SR, ktorý sa zaoberá touto otázkou na základe podnetu generálneho prokurátora.

Glváč sa vyjadril aj k predchádzajúcej nejednotnosti klubu pri hlasovaní o skrátenom legislatívnom návrhu o zmrazovaní platov. „Viete, keď sme jednotní, tak hovoríte, že poslanci Smeru nemajú jednotný názor. Keď sa objaví iný názor, tak to novinári pomenujú ako vzburu. Toto je pritom prirodzená vec, že sa o veciach debatuje a veľa ľudí má rozdielne názory. Dôležitý je ale výsledok,“ povedal predseda klubu, pričom dodal, že Smer má ambíciu presvedčiť ostatných koaličných partnerov.

Martin Glváč, Zdroj: TASR

Glváčov kolega a mediálny poradca premiéra Roberta Fica Erik Tomáš si myslí, že je zamlčiavaný dôležitý fakt, že drvivá väčšina opozície hlasovala v princípe proti zmrazovaniu platov. „Boli by sme radi, aby aj opozícia pri predložení opätovného návrhu ukázala, ako to úprimne myslí a či im nešlo iba o zvýšenie platu a robenie cirkusu,“ povedal smerácky poslanec. Upozornil aj na fakt, že návrh zákona o zmrazovaní platov podporili všetci koaliční lídri, nielen premiér.

Chceme sa pozrieť robotníkom do očí

Ľuboš Blaha priznal, že zmenil svoj názor na základe prísľubu, ktorí dostali poslanci od Fica. Sľub sa týka toho, že sa budú riešiť aj štátni funkcionári v dozorných radách a bankách, ktorí majú desaťtisícové odmeny. „Keď sa chceme pozrieť robotníkom do očí, tak nemôžu mať štátni funkcionári desaťtisíc eur. Toto je zásadný problém a celé mesiace na to upozorňujeme,“ uviedol Blaha.

„Pýtali ste sa, kde nastal problém, ale pochopenie problému je veľmi jednoduché. My sme si platy zmrazili a vtedy sa nikto nepýtal, prečo sme to spravili. Keby sme to vtedy neurobili, tak tu dnes nestojíme. Tu nejde o zvýšenie platu, ale o rozmrazenie sumy, ktorá je zo zákona. Hľadáme etické riešenie, ktoré bude prijateľné pre všetkých,“ dodal podpredseda klubu Smer Dušan Jarjabek.

Dušan Jarjabek, Zdroj: TASR

Miroslav Číž pripomenul, že zmrazovanie platov sa ocitlo aj na ústavnom súde, ktorý rozhodol, ale iba vo vzťahu k pracovníkom súdu, keďže podali návrh. „Ak podal generálny prokurátor návrh na to, aby sa Ústavný súd SR zaoberal ústavnosťou zmrazovania platov, tak pravdepodobne predpokladá, že ústavný súd inak nerozhodne. Čo v prípade, že ústavný súd takéto rozhodnutie príjme? Z toho dôvodu vznikol v poslaneckom klube Smeru názor, že pokiaľ budeme opäť postupovať týmto spôsobom, tak tu môžu vzniknúť vážne problémy,“ myslí si Číž.

Smerácki poslanci na záver potvrdili, že očakávajú dohodu naprieč celým politickým spektrom. „Nech sa opozícia ukáže, či to so zmrazovaním myslí vážne, alebo je to len mediálna hra,“ uzavrel na záver Martin Glváč, ktorý priznal, že včera telefonoval s premiérom až päťkrát.

Poslanci mali pôvodne zmraziť platy v zrýchlenom režime cez samostatný zákon. Za skrátené konanie však hlasovalo iba 32 poslancov, väčšina koaličných a opozičných poslancov ho nepodporila. Premiér potom odkázal, že zmrazenie je pre neho principiálna vec a ak poslanci nezmenia názor, je pripravený spojiť hlasovanie o platoch s dôverou vláde. To potom kritizovala SNS aj Most-Híd.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár napríklad povedal, že nie je najlepšie vydierať poslancov, vyzýval na rokovanie a prípravu systémového riešenia. Predseda SNS Andrej Danko pripustil zmrazenie platov cez nepriamu novelu, ale volá po systémovom riešení platov. Zdôraznil, že SNS má svoj návrh pripravený. Danko zároveň odmietol drastické zvyšovanie platov ústavných činiteľov.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

20:31 Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piat…