Žitňanská tvrdí, že nominácia Mišíka do Súdnej rady nebola v rozpore s vládnym programom na rozdiel od Jankovskej

    0
    Lucia Žitňanská (Autor: TASR)

    Na túto voľbu sa jej pýtal opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS). “Minulý rok ste oponovali návrhu nominovať do Súdnej rady Moniku Jankovskú (Smer-SD). Ako ste spokojná s tým, že do Súdnej rady bol parlamentom zvolený pán Mišík? Nemyslíte si, že by bolo správne, keby personálnym výberom tohto druhu predchádzali pred ich voľbou v parlamente alebo menovaním vládou verejné vypočutia nominantov?” pýtal sa.

    Žitňanská vysvetlila, že nomináciu svojej štátnej tajomníčky Jankovskej komentovala, keďže bola v rozpore s koaličnou zmluvou a programovým vyhlásením vlády. “Mišíkova kandidatúra nebola v rozpore s vládnym programom, takže bolo na poslancoch, aby vyhodnotili jeho vhodnosť alebo nevhodnosť,” uviedla.

    Ministerka však uistila, že je fanúšikom verejných vypočúvaní kandidátov a bolo by podľa jej slov vhodné absolvovať to aj pri voľbe členov Súdnej rady. “Navyše, myslím si, že nič nebráni poslancom ani dnes si kandidáta pozvať a klásť mu otázky,” dodala.

    Parlament zvolil Mišíka za člena Súdnej rady SR 1. februára. V jeho prospech rozhodol jediný hlas. Mišíka do funkcie navrhol predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer-SD), nikto iný nekandidoval. Madej pôvodne navrhoval Jankovskú, s týmto menom však mal problém koaličný Most-Híd. Voľba sa preto mesiace odkladala, Jankovská napokon z kandidatúry odstúpila.

    Dostál v rozprave pred voľbou povedal, že Mišík nie je vhodný kandidát. Vyčítal mu, že sa podieľal na škandalizácii prezidenta Andreja Kisku, má prepojenia na vyšetrovaného podnikateľa Ladislava Bašternáka a tiež na komunálny biznis v Bratislave.

    Mišík pre Denník N reagoval, že spájanie jeho osoby s podnikaním Ladislava Bašternáka, “s ktorým som sa nikdy v živote nestretol, považujem za nanajvýš nekorektné”. Zároveň uviedol, že napriek tomu, že ho navrhol Madej, sa nevníma ako nominant akejkoľvek politickej strany. “Vylučujem akékoľvek politické zasahovanie do výkonu funkcie člena Súdnej rady, bola to podmienka môjho súhlasu s kandidatúrou,“ dodal.

    Hodina otázok bola posledným bodom 26. schôdze NR SR. Ďalšie riadne rokovanie pléne sa začne 13. marca.

    - Reklama -