Žitňanská chce meniť ústavu. O čo jej vlastne ide?

24. 10. 2015 11:01

Most-Híd chce presadiť, aby sa do ústavy zaviedlo právo na dobrú správu vecí verejných. Ako povedala dnes novinárom podpredsedníčka strany Lucia Žitňanská, Most-Híd si od toho sľubuje zlepšenie vzťahu občana a štátu, ale aj základný právny rámec na úrovni ústavy, podľa ktorého majú vyzerať všetky pravidlá. „Nastavili by sme, kde stojí občan voči štátu a štátnym organizáciám a orgánom, ktoré rozhodujú o jeho právach a nárokoch,“ povedala.

Žitňanská chce meniť ústavu.  O čo jej vlastne ide?
Foto: Peter Števkov
Popis: Lucia Žitňanská

Žitňanská upozornila, že ombudsmanka s týmto právom začína pracovať, čo sa odvíja od európskej charty, od oblasti sociálnych vecí cez oblasť školstva až po rozhodovanie o akýchkoľvek nárokoch. „Tam všade prichádza človek do kontaktu s inštitúciami a často sa dostáva do situácie, že sa s ním zaobchádza neslušne a dlho to trvá. Nedostane sa ani k informáciám, na základe čoho inštitúcia rozhodla. Nemá sa ako brániť a sťažuje sa u ombudsmanky,“ konštatovala.

Podľa Žitňanskej sa dá veľa zmeniť vo vzťahu štát a občan. „Občan by sa mal vo vzťahu k ústave na čo odvolať a začalo by sa tvoriť ústavné pravidlo, ktoré by sa muselo premietať do všetkých právnych predpisov, ktoré upravujú akúkoľvek rozhodovaciu právomoc vo vzťahu štátu k občanovi,“ dodala.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

13:45 Máte našu podporu: Členovia výboru odobrili postup NAKA pri obvinení Fica

Členovia brannobezpečnostného výboru Národnej rady (NR) SR vyslovili dôveru v postupy Národnej krimi…