Žitňanská: Istanbulský dohovor nejde proti slovenskej ústave

28. 3. 2019 19:00

Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor) nejde proti slovenskej ústave. Myslí si to nezaradená poslankyňa Národnej rady SR a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Žitňanská: Istanbulský dohovor nejde proti slovenskej ústave
Foto: SITA
Popis: Ministerka spravodlivosti za Most-Híd Lucia Žitňanská
reklama

V parlamente zdôraznila potrebu predchádzaniu násiliu v domácnostiach. Hovorí o nevyhnutnosti pochopiť v spoločnosti, že vzťah muža a ženy má byť o dohode a nie o tom, že jeden môže druhému niečo dovoliť, zakázať, prípadne ho potrestať. Toto treba podľa Žitňanskej učiť už deti, a to aj v školách.

Prijatím dohovoru by sa podľa jej slov zo dňa na deň nič nezmenilo. "Zmení sa niečo až vtedy, keď sa v spoločnosti dokážeme kultivovane rozprávať o tom a vychovávať naše deti k tomu, že vzťah muža a ženy musí byť založený na dohode a nie na to, že muž môže zakázať, dovoliť a potrestať," zdôraznila exministerka.

Dodala, že to treba brať ako záväzok, že na tom bude spoločnosť pracovať. "A keď budeme dobre pracovať, možno o päť či desať rokov budeme kultivovaná spoločnosť, v ktorej bude menej násilia doma za dverami. O tom to je, o ničom inom," doplnila. Za najväčšie nebezpečenstvo pre slovenské rodiny nepovažuje samotný dohovor, ale násilie v domácnostiach.

Za predložením uznesenia z dielne SNS, ktoré má viesť k zastaveniu ratifikácie Istanbulského dohovoru, vidí snahu získať voličov Štefana Harabina pred parlamentnými voľbami. "Najneskôr o rok budú parlamentné voľby a to, čo sa tu deje, je, že sa začal boj o voličov, ktorí v prvom kole prezidentských volieb volili Štefana Harabina. Inak sa to čítať nedá," povedala v rozprave v parlamente Žitňanská.

"Nemôžem súhlasiť s tým, že niekto chce vytĺkať politický kapitál. Nepredložili sme toto uznesenie za účelom vytĺkať politický kapitál, ale za účelom ochrániť naše deti a budúce generácie," reagoval poslanec SNS Štefan Zelník. SNS hovorí, že dohovor ide proti slovenskej ústave, strana poukazuje na problematiku definície partnerstva, pričom slovenská ústava definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy. Tiež poukazuje na problematiku rodu.

Žitňanská zdôraznila, že na Slovensku nie je rod definovaný. "Ústava ho používa, ale bez definície," zdôraznila Žitňanská, podľa ktorej je na súdoch, ako s tým bude pracovať. "Muž a žena nie je rod, ale pohlavie," vysvetlila exministerka.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…