Zistil som, ako to tam chodí. Profesor Keller otvorene prehovoril o svojej práci v Bruseli

14.9.2018 6:00

Český europoslanec Jan Keller sa v rozhovore pre server Literarky.cz rozhovoril nielen o Európskej únii. Reč bola aj o sociálnej demokracii a o tom, že jej ubúdajú voliči.

Zistil som, ako to tam chodí. Profesor Keller otvorene prehovoril o svojej práci v Bruseli
Foto: Hans Štembera
Popis: Jan Keller

Keller v rozhovore odpovedal okrem iného na otázku, či sa Českej republike vyplatil vstup do Európskej únie. „Ak si dokážeme presadiť svoje v odpore proti prijímaniu migrantov a nenecháme sa do tohto nezodpovedného pohrávania sa s národnou bezpečnosťou zatiahnuť, potom som vzhľadom na EÚ skôr optimista. Ak nám budú v akejkoľvek podobe vnútené kvóty či ak budeme postihovaní a trestaní za to, že si chceme svoju migračnú politiku určovať sami, potom sa nám členstvo v EÚ nevyplatilo,“ povedal Keller s tým, že on sám však zostáva miernym optimistom.

Ako vníma vzťahy medzi Európou a Ruskom? A predstavuje podľa Kellera Rusko pre Európu nebezpečenstvo? Ako uviedol, štáty NATO vydávajú na zbrojenie osemkrát viac než Rusko. „Rusko majú obkľúčené vojenskými základňami. V tejto situácii môže hovoriť o ruskej hrozbe len paranoik alebo úspešný politik. Protiruské sankcie k ničomu nevedú. Preto som presvedčený, že zrušené nebudú. Práve táto logika je totiž odrazom tých najvyšších európskych hodnôt,“ poznamenal Keller.

Europoslanec za sociálnu demokraciu sa následne vyjadril k úbytku voličov ČSSD. „V európskom rozmere socialisti a sociálni demokrati v zásade prebrali politiku neoliberálnej pravice. Vo Francúzsku k tomu došlo za Mitterranda, v Nemecku za Schrödera, vo Veľkej Británii za Tonyho Blaira. Od takzvanej novej ľavice zase prebrali koketovanie s multikulturalizmom. Výsledkom bolo, že stratili priazeň príjmovo nižších vrstiev, zamestnancov verejného sektora a seniorov bez toho, aby dokázali získať hlasy mladších liberálov z veľkých miest. Naša ČSSD k tomu pridala pár typicky českých špecifík,“ povedal jasne Keller. Podľa neho však zároveň zažívame súmrak tradičných politických strán.

Hovoril aj o tom, ako to chodí pri rozhodovaní v Európskej únii. On sám je sklamaný z toho, ako tvrdo je hierarchizované rozhodovanie. „Hlavné slovo majú politici a úradníci, ktorí pochádzajú z ľudnatých a bohatých krajín a ktorí sú činní v európskych inštitúciách už tri a viac funkčných období. Hovorí sa tomu sociálny kapitál a funguje to úplne bezchybne. Do skupiny stredne vplyvných možno preniknúť tým, že sa bezpodmienečne stotožníte s určujúcou líniou a aktívne ju podporujete. Ak naopak vyjadríte trochu otvorenejšiu kritiku, vyradíte sa z kolektívu. Rovnako spoľahlivo ste vyradení, ak v niečom súhlasíte s euroskeptikmi rôznych frakcií,“ podotkol.

Na záver potom uviedol, na čo je za svoju kariéru v Európskom parlamente hrdý – že hlasoval proti uzavretiu asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. „Pred hlasovaním nás oslovil z obrovskej obrazovky ukrajinský prezident Porošenko a tvrdil, že z jeho krajiny bude už čoskoro modelová krajina v boji proti korupcii. Dojatí poslanci naprieč politickým spektrom ho odmenili niekoľkominútovým potleskom v stoji,“ opísal.

Petro Porošenko

Petro Porošenko. Zdroj: TASR

Pôvodný text nájdete na webe Literární noviny.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

14:30 Pellegrini: Vyrovnaný rozpočet? Bude to zložitejšie, ako som si myslel

Je našou povinnosťou pripraviť na rok 2020 vyrovnaný rozpočet, bude to však zložitejšie, ako sme si …