Zisk sídla ELA už v prvom kole hlasovania je obrovským úspechom, konštatuje premiér

13. 6. 2019 12:55

Umiestnenie sídla Európskeho orgánu práce (ELA) v Bratislave oceňuje aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). "Získavame tak prvú európsku inštitúciu a považujem za obrovský úspech, že sa nám podarilo vyhrať už v prvom kole," uviedol v reakcii na štvrtkové rozhodnutie Rady pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti v Luxemburgu.

Zisk sídla ELA už v prvom kole hlasovania je obrovským úspechom, konštatuje premiér
Foto: facebook.com/pellegrini.peter
Popis: Peter Pellegrini na fotografii počas dnešného rokovania vlády, ktorú zverejnil na sociálnej sieti

Pripomenul, že záujem o sídlo tejto inštitúcie mali aj iné členské krajiny EÚ ako Rumunsko, Chorvátsko, Cyprus či Lotyšsko. Slovensko získalo hneď v prvom kole hlasy 15 krajín, ktorým Pellegrini za podporu ďakuje.

"Veľká vďaka patrí ministrovi práce Jánovi Richterovi a jeho tímu, ktorý niekoľko mesiacov prezentoval Slovensko ako vhodnú krajinu pre sídlo tejto novovznikajúcej európskej agentúry. Rovnako sa chcem poďakovať aj rezortu zahraničných vecí a vôbec všetkým, ktorí odrobili kus poctivej roboty," doplnil Pellegrini s tým, že získanie takejto inštitúcie nie je jednoduché.

"Sám som bol pri tomto úsilí od začiatku a takisto som svojich kolegov predsedov vlády na rôznych spoločných stretnutiach presviedčal o tom, že Slovensko je pre ELA výborná krajina," dodal.

Zdôraznil, že s agentúrou príde na Slovensko takmer 150 špičkových európskych odborníkov a pravidelne sa tu budú stretávať experti na oblasť pracovného práva z celej Európy. "To bezpochyby zvýši prestíž Bratislavy ako proeurópskeho hlavného mesta," dodal Pellegrini.

Na zriadení ELA sa definitívne dohodli Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia 14. februára 2019. Hlavným poslaním inštitúcie bude zlepšiť implementáciu práva EÚ v oblasti cezhraničnej pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia.

JUDr. Ján Richter

  • SMER SD
  • minister práce, sociálnych vecí a rodiny

Poskytovať bude napríklad informácie občanom a podnikom o ich právach a povinnostiach pri mobilite, bude koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi, najmä pokiaľ ide o vykonávanie spoločných inšpekcií. Zároveň bude pôsobiť ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi členskými štátmi.

Odhaduje sa, že ročný rozpočet ELA sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Agentúra bude mať približne 140 zamestnancov, z toho 60 expertov, ktorých vyšlú členské štáty. Budú vykonávať aj úlohu národných styčných úradníkov.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …