Žirinovského strana triumfovala vo všetkých voľbách v kraji na východe Ruska

9. 9. 2019 14:27

Liberálnodemokratická strana Ruska (LDPR) získala v Chabarovskom kraji na východe Ruska väčšinu hlasov vo všetkých typoch volieb, ktoré sa tam v nedeľu konali. Išlo o doplňujúce voľby do Štátnej dumy, voľby do krajskej Dumy, ako aj o hlasovanie o primátorovi a členoch zastupiteľstva mesta Komsomoľsk nad Amurom. Rozhodovalo sa aj o zložení mestskej Dumy v meste Chabarovsk.

Žirinovského strana triumfovala vo všetkých voľbách v kraji na východe Ruska
Foto: TASR
Popis: Vladimir Žirinovskij

Predseda LDPR Vladimir Žirinovskij je spokojný s dosiahnutými výsledkami. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy tiež vyhlásil, že "hlasovanie v tomto regióne ukazuje reálne možnosti strany".

Uviedol, že kandidáti LDPR v mnohých regiónoch čelili zastrašovaniu, úplatkárstvu a iným taktikám.

Politológ Dmitrij Oreškin vo vysielaní Echa Moskvy spresnil, že v mestských parlamentoch Chabarovska a Komsomoľska nad Amurom bude iba po jednom zástupcovi inej strany, ostatní poslanci budú z LDPR.

Pripomenul však, že nejde "o nijakú senzáciu", lebo ruský Ďaleký východ bol vždy baštou LDPR. "Títo ľudia nikdy neprejavovali veľkú úctu moskovským úradom, vždy si mysleli svoje a Vladimir Žirinovskij sa im zapáčil.

Teraz to malo za následok protest a rebéliu" proti vládnej strane Jednotné Rusko, vyjadril sa Oreškin. Politológ tiež upozornil, že i napriek postoju miestnych voličov Chabarovský kraj dostáva "peniaze z Moskvy" a podriaďuje sa jej rozhodnutiam.

LDPR, ktorá je na ruskej politickej scéne od roku 1989, býva označovaná za krajne pravicovú a populistickú. Sama seba však vníma ako centristickú a proferormnú silu, stojí na pozíciách ruského nacionalizmu a imperializmu - Žirinovskij totiž podporuje anexiu Poľska, Aljašky a Fínska v hraniciach cárskeho Ruska.

LDPR žiada aj kontrolu štátu nad pôdou, zákaz "netradičných" náboženských siekt, štátne vlastníctvo ekonomicky strategických odvetví a radikálnu reformu justície.

Žirinovskij sa okrem toho preslávil protižidovskými výpadmi, pričom on sám má po otcovi židovský pôvod.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Drucker sa rozhodol: Dobrá voľba pôjde do volieb samostatne. Rokovania s Mostom skončili

18:05 Drucker sa rozhodol: Dobrá voľba pôjde do volieb samostatne. Rokovania s Mostom skončili

Mimoparlamentná strana Dobrá voľba pôjde do nadchádzajúcich parlamentných volieb samostatne. Pre TAS…