Zimnica, horúčka, vracanie... Ďalší smrtiaci vírus z Číny. A v Hongkongu sa to vyostrilo

5. 2. 2020 21:59

Nielen koronavírus sužuje Čínu. V provincii Chu-nan, ktorá susedí s provinciou Chu-pej, do ktorej spadá aj nakazený Wu-chan, sa objavila vtáčia chrípka. Zatiaľ podľahlo 4 500 kurčiat a 18 000 ich bolo vybitých, aby sa predišlo nákaze ďalších. V Hongkongu už personál nemocníc požaduje totálne uzavretie hraníc s pevninskou Čínou a hrozí štrajkom doktorov a sestier. Ale v Japonsku sa už vraj podarilo vírus izolovať, takže sa môže začať pracovať na vývoji vakcíny.

Zimnica, horúčka, vracanie... Ďalší smrtiaci vírus z Číny. A v Hongkongu sa to vyostrilo
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

Čína zrejme priťahuje nešťastie. Okrem koronavírusu sa totiž k chorobám, ktoré Čínu sužujú, pridala aj vtáčia chrípka H5N1. Ako informovalo čínske ministerstvo poľnohospodárstva a vidieka, v provincii Chu-nan podľahlo chorobe 4 500 kurčiat, a aby sa nákaza nešírila, ďalších 18 000 bolo vybitých.

Ako vyplýva z dát Svetovej zdravotníckej organizácie, od roku 2003 na vtáčiu chrípku zomrelo 455 ľudí. Treba však dodať, že k drvivej väčšine nakazení došlo v Ázii a z európskych krajín (ak dodržiavame geografickú definíciu Európy) iba v Turecku, kde v období medzi rokmi 2003 – 2009 došlo k nakazeniu 12 ľudí a k 4 úmrtiam.

O prepuknutí tejto choroby informoval aj analytik Štěpán Kotrba: „Ďalší smrtiaci vírus nájdený v Číne. V čínskej provincii Hunan, na juhu susediacej s provinciou nakazenou koronavírusom, bolo hlásené ohnisko vtáčej chrípky A/H5N1. Podľa miestnych úradov bolo na jednej z miestnych fariem v okrese Shuangqing v meste Shaoyang nakazených a zomrelo viac ako 4-tisíc kurčiat brojlerov. Následne bolo zabitých 17,8-tisíc vtákov – aby sa zabránilo šíreniu infekcie.“

Dodal, že prenos choroby z vtákov na človeka je možný.

„Začína sa zimnicou, horúčkou až 38 stupňov Celzia, bolesťou svalov a hlavy, bolesťami hrdla, opakovaným vracaním. Po 2 – 3 dňoch sa objaví mokrý kašeľ, často s prímesou krvi, dýchavičnosťou. Potom sa môžu objaviť problémy s dýchaním. Poškodenie pečene, obličiek a mozgu je možné. Vtáčia chrípka má nezvyčajne agresívny priebeh s rýchlym zhoršením a vysokou úmrtnosťou. 235 potvrdených prípadov AI zachytených od septembra 2006 do augusta 2010 malo priemernú úmrtnosť 56 % (132/235) – od 28 % (27/98) v Egypte po 87 % (71/82) v Indonézii. Kmeň A/H5N1 bol pôvodcom ,španielskej‘ chrípkovej pandémie v rokoch 1918 – 1919,“ informoval Kotrba o symptómoch choroby a jej histórii.

„K ľudskej infekcii vtáčou chrípkou dochádza úzkym kontaktom s infikovaným živým alebo mŕtvym vtákom. Môžete tiež ochorieť po jedle mäsa a vajec chorých vtákov bez dostatočného tepelného ošetrenia,“ uviedol ešte Kotrba.

Zdroj: Facebook/Štěpán Kotrba

Čo sa týka koronavírusu, v Hongkongu, ktorý je súčasťou Číny, ale v mnohých ohľadoch má autonómiu, došlo k štrajkom. Štrajkuje personál nemocníc, a to za to, aby bola hranica s Čínou kompletne uzavretá.

Ako informovala britská BBC, vláda Hongkongu už zrušila vlakové spoje a trajekty medzi Hongkongom a zvyškom Číny, ale štrajkujúci požadujú úplné uzavretie hraníc. Zatiaľ bolo v Hongkongu zistených 15 prípadov koronavírusu.

Ľudia nosia ochranné masky na uliciach v Hongkongu

Ľudia nosia ochranné masky na uliciach v Hongkongu. Zdroj: TASR

„Ak nedôjde k úplnému uzavretiu hraníc, nebude dosť ľudí, ochranných pomôcok a karanténnych oddelení na boj s epidémiou,“ povedala Winnie Yuová, novozvolená šéfka nemocničných odborov. Zatiaľ štrajkoval len personál, ktorý nie je nevyhnutne potrebný na chod nemocnice, ale podľa odborov sa lekári a sestry pridajú, ak nebude ich požiadavka vyslyšaná.

Z dobrých správ, podľa japonského servera The Japan Times sa japonským vedcom z Národného inštitútu infekčných chorôb podarilo kultivovať a izolovať vírus z nakazeného človeka v Japonsku. Izolovaný vírus sa vraj na 99,9 % zhoduje s genetickou informáciou, ktorú zverejnila čínska vláda, a zatiaľ v ňom nedošlo k žiadnej mutácii, ktorá by zvyšovala infekčnosť alebo toxicitu.

Vďaka izolovanému vírusu sa teraz inštitút môže pustiť do vývoja vakcíny a liekov proti koronavírusu rovnako ako do výroby testovacích súprav, ktoré zistia prítomnosť vírusu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

18:16 Bodva plná plastového odpadu. Pri čistení pomáhali aj dobrovoľníci z osady. Budaj plánuje zmenu zákona

Do sobotňajšieho čistenia úseku rieky Bodva v katastri obce Jasov v okrese Košice-okolie, ktorú zapl…