Žijú si ako králi. Pozrite sa, ktorí slovenskí primátori zarábajú viac ako ministri

9. 4. 2017 16:11

Primátori a starostovia obcí si plávajú vo vodách komunálnej politiky, ktorá je len na skok od tej najvyššej. Rozdiely medzi nimi sa však začínajú stierať. Minimálne v platoch prvých mužov malých či veľkých miest.

Žijú si ako králi. Pozrite sa, ktorí slovenskí primátori zarábajú viac ako ministri
Foto: pixabay.com
Popis: Ilustračné foto
reklama

Platy primátorov a starostov obcí majú v rukách mestskí poslanci, ktorí o nich raz ročne rokujú na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ). Prvému mužovi mesta pritom môžu zvýšiť plat až o 70 %. Nejedna samospráva túto možnosť využila a niektorí primátori tak výškou svojho zárobku nepredbehnú len poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, ale aj ministrov.

Minister zarába 3 671 eur, poslanci NR SR mimo Bratislavského kraja 3 576, bratislavskí o dvesto eur menej. Podľa informácií Plus JEDEN DEŇ primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal od roku 2014 zarába 4 503 eur, primátor Košíc Richard Raši, ktorý je navyše aj poslancom v parlamente za Smer-SD, si mesačne prilepší o 3 981 eur. Primátor Nitry Jozef Dvonč zarába 4 717 eur, prvý muž mesta módy Richard Rybníček zas 4 365 eur podobne ako primátor Trnavy Peter Bročka, ktorý má iba o dve eurá menej, a teda 4 363 eur. Banskobystrická hlava mesta Ján Nosko si mesačne pripíše na účet sumu 4 949 eur.

Zle si nežijú ani primátori v menších mestách. Primátor Handlovej, smerák Rudolf Podoba berie plat 3 800 eur, Jozef Trstenský, rovnako zo Smeru, v Novom Meste nad Váhom dostáva 4 400 eur, Zoltán Hájos (SMK) v Dunajskej Strede 3 900 či Alexandra Pivková v Lučenci 3 875 eur.

Po parlamentných voľbách sa nastavili nové pravidlá, ktoré pretlačil Smer-SD, že poslanci, ktorí sú zároveň aj primátori, nesmú kumulovať platy. Preto viacerí primátori, napríklad Katarína Macháčková, aktuálne nezaradená, ktorá je primátorka Prievidze, poberajú poslanecký plat a za primátorskú funkciu berú iba minimálnu mzdu. Podobne je na tom poslanec za Most-Híd Peter Antal, ktorý je zároveň primátorom mesta Žiar nad Hronom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Poslanci podpisovali koaličnú dohodu, jeden nepodpísal. Premiér očakáva podporu zákonov v zmysle dohôd. Zelená karta zostáva

14:19 Poslanci podpisovali koaličnú dohodu, jeden nepodpísal. Premiér očakáva podporu zákonov v zmysle dohôd. Zelená karta zostáva

Po podpise koaličnej dohody a odhlasovaní programového vyhlásenia vlády (PVV) sa očakáva, že poslanc…