Žiga zostrelil dozornú radu MH Manažment, chystá sa aj na predstavenstvo. Opozícii to však nestačí

12. 10. 2017 12:30

Dozorná rada spoločnosti MH Manažment dnešným dňom končí. Oznámil to dnes na brífingu šéf Ministerstva hospodárstva (MH) SR Peter Žiga (Smer-SD), ktorý považuje postup orgánov firmy v právnom spore okolo Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) za neprofesionálny. Podľa Žigu sa zmenia následne stanovy spoločnosti MH Manažment a potom sa vykonajú aj zmeny v predstavenstve.

Žiga zostrelil dozornú radu MH Manažment, chystá sa aj na predstavenstvo. Opozícii to však nestačí
Foto: SITA
Popis: Peter Žiga, minister hospodárstva
reklama

„Na základe všetkých faktov, ktoré mám k dispozícii, som sa rozhodol vyvodiť manažérsku zodpovednosť voči spoločnosti MH Manažment. Prijal som nasledovné personálne rozhodnutie. Dnešným dňom odvolávam všetkých členov dozornej rady (DR) spoločnosti MH Manažment a menujem novú dozornú radu. Následne budú notárskou zápisnicou zmenené stanovy spoločnosti, aby bolo možné vymeniť predstavenstvo spoločnosti MH Manažment. DR následne urobí personálne zmeny v predstavenstve spoločnosti MH Manažment. Od nového vedenia budem očakávať, že zabezpečí, aby sa v budúcnosti podobné situácie neopakovali,“ povedal Žiga.

Členmi dozornej rady MH Manažment sú Igor Lichnovský, Roman Kováč a Katarína Bolečeková.

Konanie spomenutej spoločnosti MH Manažment podľa Žigu nebolo profesionálne a spôsobilo, že viac sa hovorí o odmene pre advokátov než o tom, že štát získal naspäť VEG.

„V roku 2015 sme napravili obrovskú krivdu z čias Dzurindovej privatizácie z rokov 2005 – 2006, kedy spoločnosť Enel dostala k lacnej privatizácii Slovenských elektrární v podstate do daru Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Túto krivdu, a dovolím si povedať aj obrovský škandál, sme napravili a VEG opäť spravuje Slovenská republika. Zisk z jej prevádzky tak zostáva na Slovensku,“ pripomenul zúčastneným zástupcom médií smerácky minister.

Pre Slovensko vraj zachránili riadne prachy

Gabčíkovo nemalo podľa Žigu nikdy prejsť do správy zahraničného majiteľa, pričom, ako ďalej poznamenal: „Rozhodnutie Viedenského tribunálu zachránilo Slovensku 706 miliónov eur a okrem toho ešte zisky, ktoré elektráreň prinesie počas ďalších 21 rokov, kedy ju mal prevádzkovať Enel. Celkovo súd zachránil Slovensku viac ako miliardu eur.“

Pri tejto príležitosti si Žiga rypol aj do opozície.

„Ťažký spor sme vyhrali. Gabčíkovo máme späť. Iba opozícia sa s tým nevie zmieriť, pretože sa zrejme drží hesla ,čím horšie pre Slovensko, tým lepšie pre opozíciu',“ vravel Žiga.

Vzápätí sa však už opäť venoval spoločnosti MH Manažment.

Kontrola MH SR zistila pochybenia v oblasti verejného obstarávania. Súťaž na právne služby mala byť zorganizovaná profesionálnejšie,“ zdôraznil.

Chýbal podľa neho objektívny mechanizmus zadávania zákaziek.

Inými slovami, vysúťažené (právnické) spoločnosti mali ešte o jednotlivé prípady súťažiť a ponúknuť najlepšiu cenu,“ myslí si Žiga. 

Neprofesionálne konanie

Ďalší problém, ktorý vidím, je v tom, že bolo neprofesionálne a nešťastné nechať dohadovanie konečnej odmeny za právne zastupovanie až na čas po ukončení sporu, malo sa tak stať oveľa skôr,“ podčiarkol. 

Jednou z hlavných úloh spoločnosti MH Manažment ako právneho nástupcu Fondu národného majetku (FNM) SR je podľa neho dávať do poriadku vážne chyby, ktoré vznikli počas privatizácie v rokoch 1994 až 2006, a chrániť majetok štátu.

Preto je veľmi dôležité, aby sa tak dialo transparentne a profesionálne, bez toho, aby vznikali akékoľvek pochybnosti. Ak spoločnosť MH Manažment napráva chyby privatizácie, nemala by sama robiť chyby,“ zdôraznil. 

Minister novinárom potvrdil, že na voľné pozície prebehne riadne výberové konanie. Zdroj: Facebook, Peter Žiga

Pokiaľ ide o samotnú výšku odmeny pre advokáta na úrovni 77 miliónov eur, bola neprimeraná a nikdy by som nesúhlasil s jej vyplatením. S vyrokovanou sumou 17,6 milióna eur nie som spokojný. Podľa môjho názoru mala byť na úrovni 1 %, maximálne 2 % zo súdenej sumy, čo by predstavovalo úroveň zákonnej tarify,“ dodal. 

Žiga v stredu (11. 10.) po rokovaní vládneho kabinetu v reakcii na v utorok (10. 10.) oznámené zníženie odmeny pre advokáta Radomíra Bžána uviedol, že nie je úplne spokojný“. 

SaS: Odmena  pre Bžána je škandál

Scarlett Filipovičová z MH Manažment 10. októbra informovala, že predseda predstavenstva MH Manažment Bačík sa dohodol s advokátskou kanceláriou JUDr. Radomír Bžán, s. r. o., na znížení odmeny za víťazstvo v arbitráži okolo VEG na maximálnu výšku 2,5 % z pôvodných 11 %.

Čo sa týka opozície, strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje aj upravenú odmenu pre advokáta Radomíra Bžána vo výške presahujúcej 17 miliónov eur za škandál. 

„Chyba sa stala úplne na začiatku, keď nominant Smeru-SD a predseda predstavenstva štátnej akciovej spoločnosti MH Manažment Branislav Bačík súhlasil s výškou odmeny pre advokátsku kanceláriu vyjadrenou percentom z celkovej hodnoty sporu,“ uviedla podpredsedníčka SaS a predsedníčka Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová.

Predseda  predstavenstva MH Manažment Branislav Bačík. Zdroj: Facebook, Aktuality.sk

Pri hodnote sporu o viac ako 700 miliónov eur mala byť podľa liberálov odmena vyjadrená konkrétnou sumou. 

„Každému súdnemu občanovi musí byť totiž jasné, že ani materiálne náklady na spor a ani jej intelektuálne nasadenie nerastie advokátskej kancelárii lineárne s výškou hodnoty sporu. Nebolo to jasné len štátnemu manažérovi Bačíkovi, za čo by mal z funkcie odísť,“ uviedol poslanec NR SR za SaS Karol Galek.

„Minister hospodárstva Peter Žiga urobil očakávaný krok na základe tlaku opozície, médií a verejnosti. Je nám ľúto, že reaguje až na základe tlaku, a trváme na tom, že išlo o vopred pripravený, no neodborne pripravený tunel. Trváme na mimoriadnej schôdzi NR SR. Nejde len o imaginárnu odmenu pre advokáta blízkeho Smeru, ale najmä o spôsob, akým táto vláda drancuje štát a nakladá so zvereným majetkom. Chceme poznať všetky odpovede na otázky okolo Vodného diela Gabčíkovo a odmeny pre Radomíra Bžána,“ uviedla vo svojom stanovisku strana SaS.

Advokát Radomír Bžán (vľavo). Zdroj: Facebook, PLUS 7 DNÍ 

Ku kritike SaS sa pridala aj ďalšia opozičná strana, menovite OĽaNO.

Poslanci hnutia si myslia, že ak by na túto kauzu neupozornili médiá a opozícia, nehorázna odmena 64 miliónov eur by Bžánovej advokátskej kancelárii vyplatená bola. 

„Pýtam sa vlády, čo by sa stalo, keby médiá a opozícia nezistili, že štát má vyplatiť človeku blízkemu Smeru nehoráznu sumu 64 miliónov eur? S najväčšou pravdepodobnosťou by bola tomuto advokátovi potichu vyplatená,“ uviedol Jozef Viskupič, podľa ktorého za to nesie zodpovednosť Smer a jeho nominanti.

Mgr. Jozef Viskupič

  • OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA
  • predseda samosprávneho kraja

Iný poslanec OĽaNO Eduard Heger sa vyjadril, že minister hospodárstva zbytočne čakal dva týždne, kým vôbec niečo urobil. 

„Naše hnutie pána ministra opakovane vyzývalo, aby odvolal člena dozornej rady, pána Lichnovského, ktorý pôsobí aj vo viacerých iných štátnych firmách. Jeho firma totiž bola vyšetrovaná za daňové podvody. Pán Žiga ho aj napriek tomu naďalej držal vo funkcii člena dozornej rady a až teraz sa odhodlal na jeho odvolanie,“ vyjadril sa Heger.

Ing. Eduard Heger

  • OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA
  • podpredseda vlády

Podľa Gábora Grendela je odmena pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána stále príliš vysoká.

„Vzhľadom na porovnania s inými arbitrážami, ktoré trvali podstatne dlhšie a v hre boli oveľa vyššie sumy, je táto suma evidentne obrovská,“ povedal Grendel a pokračoval, „minister Žiga dnes nepovedal nič nové, iba zopakoval to, na čo sme upozorňovali už dva týždne. Štát nemôže fungovať tak, že sa najprv podpíše nevýhodná zmluva a až potom sa bude rokovať o prípadnom znížení odmeny. Aká je potom dôveryhodnosť štátu?“ dodal Gábor Grendel, podľa ktorého sa v tomto prípade potvrdili nadštandardné vzťahy advokáta Bžána so Smerom.

Autor: mr, TASR

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…