Žiga: Slovensko môže ťažko zasiahnuť strata pracovných miest, má to však aj druhú stránku

24. 5. 2019 21:00

Digitálna transformácia mnohými spôsobmi intenzívne ovplyvňuje ekonomiku. Nové technológie menia tvar hospodárstva nielen v priemyselnej produkcii. Presadzujú sa oblastí, ako umelá inteligencia, internet vecí, inteligentné mestá a digitálny obchod. Ako informoval hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR Maroš Stano, aj o tom diskutovali zástupcovia krajín v pracovnej skupine, ktorú v rámci ministerského zasadnutia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) viedol minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

Žiga: Slovensko môže ťažko zasiahnuť strata pracovných miest, má to však aj druhú stránku
Foto: TASR
Popis: Peter Žiga
reklama

"Technológie enormne zrýchľujú vývoj, vznikajú nové modely obchodu, podniky môžu svojou produkciou lepšie cieliť na zákazníkov na globálnom trhu. Je to veľká príležitosť v mnohých sférach života, ale musíme sa pokúšať tento systém primerane regulovať a adekvátne reagovať," myslí si šéf rezortu hospodárstva.

Mnohé krajiny vrátane Slovenska môže podľa neho ťažko zasiahnuť strata pracovných miest ako výsledok intenzívnej automatizácie, na druhej strane to však môže priniesť zvýšenie pridanej hodnoty a platov.

Účast níci rokovania skonštatovali, že práve tu je potrebné nájsť primerané a vyvážené riešenie, ktoré pomôže spoločnosti a globálnemu obchodu.Slovensko ako prvá stredoeurópska krajina tento rok predsedá Rade OECD na úrovni ministrov.

Témou zasadnutia, ktoré sa konalo 22. - 23. mája v Paríži, bolo Využitie digitálnej transformácie pre udržateľný rozvoj: príležitosti a výzvy.

"Predsedníctvo v OECD je vynikajúcou príležitosťou na prezentáciu krajiny a prehĺbenie vzťahov. Myslím si, že sa nám podarilo predstaviť Slovensko tým najlepším spôsobom a jeho prácu, nasadenie a úroveň vysoko vyzdvihlo ako samotné OECD, tak aj zúčastnené krajiny," podotkol Žiga.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…