Žiadne davy fašistov, pokrikovanie Na stráž či cigáni, ale starostlivý župan, ktorý oddlžil kraj, Kotleba už nestavia kampaň na nenávisti

17. 10. 2017 9:30

Ak chce Ján Lunter vyhnať Kotlebu zo županského úradu, Detva by mala patriť medzi jeho povinné víťazstvá. No hoci je Lunter podľa prieskumov favoritom, ani v Detve jeho víťazstvo nemožno brať automaticky, takto vyzerá atmosféra na mítingu ĽS NS a rozhodne nejde o zjazd fašistov, Kotleba to robí inak, píše portál Postoj.sk.

Žiadne davy fašistov, pokrikovanie Na stráž či cigáni, ale starostlivý župan, ktorý oddlžil kraj, Kotleba už nestavia kampaň na nenávisti
Foto: SITA
Popis: Poslanec a predseda ĽS-NS Marian Kotleba

V minulých krajských voľbách utrpel v Banskobystrickom kraji kandidát Smeru Vladimír Maňka nepríjemnú porážku, keď ho vo väčšine miestnych regiónov takpovediac rozniesol na kopytách súčasný župan Marian Kotleba. V Detve to bolo inak. V prvom kole najprv Maňka výrazne viedol. Napokon sa síce Kotlebovi podarilo zvíťaziť aj v tomto regióne, ale iba o 15 hlasov. Ak chce preto v novembri uspieť v boji o Banskobystrickú župu Ján Lunter, Detva by mala patriť medzi jeho povinné víťazstvá, píše denník Postoj.sk.

Redaktori internetového denníka sa boli pozrieť na predvolebnom mítingu Mariana Kotlebu v tomto 15-tisícovom meste a ich zistenia sú prinajmenšom zaujímavé. „Prestávame veriť teórii sociológov, podľa ktorých existuje niečo ako skrytý volič Kotlebu, ktorý sa k svojej preferencii hanbí priznať – títo ľudia sa nehanbia, naopak, sú hrdí, že sem patria,“ opisujú 250 miestnych obyvateľov, ktorí podľa ich slov do posledného miesta zaplnili kultúrny dom. Vzhľadom na účasť miestneho obyvateľstva pri voľbách do VÚC predstavuje táto skupina až osem percent všetkých voličov v meste a to je len jeden míting.

Marian Kotleba po zvolení za župana BBSK Zdroj: TASR

Nejde pritom vôbec len o holohlavých mužov v zelených tričkách. Na míting prišla pomerne reprezentatívna vzorka miestneho obyvateľstva vrátane rodín s deťmi či dokonca Rómov. „Dlho to vyzerá, že nie sme na mítingu strany, ktorú médiá a najvyšší ústavní činitelia označujú ako fašistickú, ale na schôdzi stredoslovenských aktivistov hnutia Greenpeace,“ opisujú redaktori Postoja.sk atmosféru v kultúrnom dome.

Starostlivý župan

Po niekoľkých energických rečníkoch z radov miestnej samosprávy, ktorí žnú jeden potlesk za druhým, prichádza na pódium Kotleba. „Ľudia pred sebou vidia starostlivého župana, ktorý vníma problémy každej obce v kraji, na rozdiel od iných je extrémistom len v tom, že nekradne, je proti korupčnému systému v Bratislave aj Bruseli,“ píše portál a opisuje, ako Kotleba hovorí korupcii, miestnych problémoch, diktáte Bruselu, šikane zo strany NAKA a aj o svojich úspechov v BBSK.

„Na mítingu ĽS NS nepadla ani veta o slovenskom štáte, žiaden pozdrav Na stráž, Kotleba ani raz nepoužil slovo ´cigáň´, prehodil iba vetu o asociáloch, nezazneli žiadne antisemitské narážky, prím hrali najmä ekológia, sociálna pomoc núdznym, korupcia a všade číhajúca NAKA,“ uvádza ďalej denník a dodáva, že po skončení mítingu „Kotlebovi prívrženci odchádzajú spokojní, dalo by sa povedať, že až povznesení. Pretože cítia, že sú súčasťou zápasu so systémom na všetkých úrovniach a ´jedinou skutočnou opozíciou´, ako hlásajú letáky ĽS NS“.

A zatiaľ čo sa Kotleba teší medzi miestnymi obdivu a priazni, Luntera v Detve nepoznajú, tvrdí miestny primátor Ján Šufliarský. Jeho slová potvrdzuje aj miestna poslankyňa za KDH Jana Kuzárová „Pre našich ľudí je neznámy, čo môže byť pre neho problémom,“ zhrnula.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koniec blokády. Autodopravcovia doštrajkovali po zákroku polície

21:53 Koniec blokády. Autodopravcovia doštrajkovali po zákroku polície

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) ukončila blokádu hraničných priechodov, zostáva však v pohotovos…