Zhmotnila sa Putinova najhoršia nočná mora? V Kyjeve pochodovali americkí vojaci

31. 8. 2017 6:02

Putinova najhoršia nočná mora sa na Ukrajine stala realitou, píše server Business Insider. Americkí vojaci pochodovali bok po boku s ukrajinskými v uliciach Kyjeva. A Ukrajinci amerických vojakov nadšene vítali. Hoci sa našli aj výnimky...

Zhmotnila sa Putinova najhoršia nočná mora? V Kyjeve pochodovali americkí vojaci
Foto: TASR
Popis: Oslavy 26. výročia vyhlásenia nezávislosti Ukrajiny od vtedajšieho Sovietskeho zväzu v Kyjeve

Server Business Insider tvrdí, že tá najhoršia nočná mora ruského prezidenta Vladimira Putina sa na Ukrajine pomaly, ale isto napĺňa. Ukrajina totiž oslavovala svoju nezávislosť od Sovietskeho zväzu a pri príležitosti tohto dôležitého výročia sa konali vojenské prehliadky. Armádny pochod sledoval priamo v Kyjeve americký minister obrany, generál James Mattis. Na vojenskej prehliadke pri príležitosti ukrajinského Dňa nezávislosti sa šéf Pentagónu zúčastnil vôbec prvýkrát.

Niekoľko amerických vojakov navyše pochodovalo v Kyjeve bok po boku s ukrajinskými vojakmi. Väčšina zúčastnených Ukrajincov vítala amerických vojakov búrlivým potleskom a jasotom. Pravda však je, že nie všetci Ukrajinci boli z prítomnosti amerických vojakov v Kyjeve nadšení. Prorusky naladený ukrajinský politik Vladimir Oleinik pre ruský server Sputnik poznamenal, že ľudia v Kyjeve neboli ani tak svedkami oslavy nezávislosti Ukrajiny ako skôr ukážky závislosti Ukrajiny od USA.

„Tento druh prehliadky nie je ani tak oslavou nezávislosti Ukrajiny ako skôr ukážkou závislosti od USA,“ uviedol politik. Oleinik si vraj dokáže len ťažko predstaviť, že by ukrajinský prezident Petro Porošenko prišiel 4. júla do Washingtonu oslavovať nezávislosť USA a vzal by si so sebou pár ukrajinských vojakov, ktorí by hrdo pochodovali v uliciach Washingtonu.

Mattis sa po prehliadke stretol s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a uistil ho, že Spojené štáty neuznajú pripojenie ukrajinského polostrova Krym k Rusku. Reč bola aj o možnej dodávke amerických zbraní na Ukrajinu. Zatiaľ čo 44. prezident USA Barack Obama to odmietal urobiť, jeho nástupca Donald Trump tento krok dopredu neodmietol. Podľa Mattisa je na stole možnosť, že by Ukrajina mohla získať zbrane na svoju obranu.

Petro Porošenko (vpravo) a James Mattis

Petro Porošenko (vpravo) a James Mattis. Zdroj: TASR

Porošenko nedávno prišiel aj s nápadom, že by na ukrajinskom Donbase, kde bojuje ukrajinská armáda so separatistami, mohli pôsobiť mierové jednotky OSN. Ukrajinský politik Yevhen Marchuk však upozornil, že tento nápad má jeden veľký háčik. Informuje o tom server denníka Kyiv Post.

Vláda v Kyjeve tvrdí, že Rusko podporuje separatistov na Donbase. Lenže keby to Ukrajina vyhlásila pred OSN oficiálne, znamenalo by to fakticky vyhlásenie vojny medzi Ukrajinou a Ruskom. A mierové jednotky by sa do otvoreného vojnového konfliktu nezapojili.

Keby Ukrajina otvorene vyhlásila, že nebojuje s Ruskom, ale s ukrajinskými separatistami, uznala by tým, že čelí občianskej vojne, pričom druhou stranou konfliktu nie je Ruská federácia, ale separatistické republiky, ktoré centrálna vláda v Kyjeve odmieta uznať.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Drucker sa rozhodol: Dobrá voľba pôjde do volieb samostatne. Rokovania s Mostom skončili

18:05 Drucker sa rozhodol: Dobrá voľba pôjde do volieb samostatne. Rokovania s Mostom skončili

Mimoparlamentná strana Dobrá voľba pôjde do nadchádzajúcich parlamentných volieb samostatne. Pre TAS…