Ženy v Saudskej Arábii si prvýkrát zvolili svoje zástupkyne. V historických voľbách si pripísalo úspech až 20 z nich

14. 12. 2015 6:49

Až 20 žien uspelo v sobotných voľbách do miestnych rád v konzervatívnom Saudskoarabskom kráľovstve. Informovala o tom v včera agentúra AP s odvolaním sa na výsledky poskytnuté volebnou komisiou.

Ženy v Saudskej Arábii si prvýkrát zvolili svoje zástupkyne. V historických voľbách si pripísalo úspech až 20 z nich
Foto: SITA
Popis: Voľby v Saudskej Arábii
reklama

Išlo o prvé voľby v dejinách Saudskej Arábie, v ktorých bolo ženám umožnené hlasovať i kandidovať. Úspech 20 uchádzačiek je preto považovaný za významný krok vpred, aj keď ženy obsadia len jedno percento z približne 2100 kresiel v miestnych radách. Zo 6917 kandidátov, ktorí sa v tejto na ropu bohatej krajine Perzského zálivu zúčastnili víkendových volieb, bolo 979 žien. 

Tri prvé víťazky boli identifikované ako Salmá Utajbíová z posvätnej provincie Mekka a Lamí Abdalazízová a Rašá Hafzíová, obe z volebného obvodu Džidda na západe Saudskej Arábie. Štyri ženy boli zvolené v konzervatívnom hlavnom meste Rijád. Vo Východnej provincii (aš-Šarkíja), rozlohou najväčšieho saudskoarabského regiónu, kde je sústredená šiitská menšina, uspeli dve ženy. Ďalšia žena sa tešila z úspechu v Medíne, jednom z troch najposvätnejších miest islamu. Štyri zvíťazili v severných oblastiach kráľovstva a rovnaký počet v južných regiónoch. 

Mnoho žien kandidovalo s prísľubmi väčšieho počtu materských škôl, ktoré by ponúkli starostlivosť o deti pre pracujúce matky, vytvorenia komunitných centier mládeže pre športové a kultúrne aktivity, lepších ciest, zlepšenia odvozu odpadu a viac zelene v mestách. Väčšina kandidátok oslovovala voličov pomocou sociálnych médií. V Saudskej Arábii totiž platí prísna segregácia pohlaví, kandidáti teda nemohli priamo osloviť voličov opačného pohlavia. Volebná komisia zakázala mužským i ženským kandidátom zobrazovať svoje tváre na propagačných letákoch, bilbordoch či na internete a nesmeli sa objaviť ani v televízii. 

Napriek tomu sa na voľbách zúčastnilo okolo 47 percent registrovaných voličov. Z približne 130.000 registrovaných žien hlasovalo odhadom 106.000, z 1,35 milióna registrovaných mužov odovzdalo hlasovacie lístky takmer 600.000. Vo voľbách sa rozhodovalo o obsadení dvoch tretín kresiel v 284 miestnych radách; zvyšnú tretinu vymenuje vláda. Miestne rady majú štvorročný mandát, pričom Saudská Arábia volený parlament ako taký nemá. Rady nemajú zákonodarnú moc - sú poradnými orgánmi a pomáhajú dohliadať na miestne rozpočty. 

Povolenie účasti žien vo voľbách oznámil v roku 2011 vtedajší kráľ Abdalláh. Tento panovník, ktorý zomrel v januári tohto roka, nariadil aj to, že žien má byť 20 percent zo všetkých členov jeho Poradnej rady (Madžlis aš-šúrá). Kráľovstvo sa oficiálne riadi konzervatívnym wahhábistickým poňatím islamu. Ženy už síce majú postupne čoraz väčšie zastúpenie v orgánoch štátnej správy, avšak stále majú zakázané šoférovať a platné zákony dávajú mužom posledné slovo v dôležitých momentoch ich života, ako sú sobáš, cestovanie či vysokoškolské vzdelávanie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

21:59 Remišová: Blackout by zhoršil aj tak zlú ekonomickú situáciu, psychiku ľudí, a nič nevyriešil

Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) nesúhlasí s návrho…