Ženy sú cicavce a majú práva ako kozy a ťavy, ale ľuďmi ešte nie sú. Na toto vraj prišli saudskoarabskí vedci. Sú to nemiestne žarty alebo...

18.3.2016 11:00

Feministky či emancipované ženy často nad Blízkym východom len neveriacky a občas rozhorčene krútia hlavami. Dôvodom je špecifický systém, ktorý sa môže pre modernú európsku ženu zdať nie úplne korešpondujúci s 21. storočím. Správa, ktorá práve v týchto dňoch preletela internetom, sa už zdala byť poriadne pritiahnutá za vlasy. Saudskoarabskí vedci údajne prišli so šokujúcim objavom. Ženy sú cicavce, ale ľudia ešte nie sú.

Ženy sú cicavce a majú práva ako kozy a ťavy, ale ľuďmi ešte nie sú. Na toto vraj prišli saudskoarabskí vedci. Sú to nemiestne žarty alebo...
Foto: ReproFoto: Youtube
Popis: Moslimské ženy. Ilustračné foto

Kolégium saudskoarabských vedcov prišlo s objavom, ktorý by mal byť pre krajinu revolučný. Vedecká obec rozhodla, že ženy nie sú len kusom inventára v domácnosti, ale prehlásili ich za cicavce a tým pádom majú rovnaké práva ako ťavy či kozy. Podľa správy sa ženy už začali konečne radiť medzi cicavce, no stále ešte nespĺňajú atribúty ľudskej bytosti.

Naslovovzatá odborníčka

Portál, ktorý správu vydal ako prvý, "pravdivosť" informácie podčiarkol aj výpoveďami odborníkov. „Je to veľký krok vpred pre ženské práva v Saudskej Arábii,“ prehlásila na margo „objavu“ hovorkyňa Women’s Liberation Action Network Jane Austinová. Tá ďalej ozrejmila, že by mohlo ísť v ľudskopravnej otázke o naozaj významné zistenie. “Môže sa to zdať primálo či príliš neskoro, no pre ženy v Saudskej Arábii je to hotový míľnik. Od tejto chvíle sú ženy považované za členov triedy cicavcov. Donedávna zdieľali právne postavenie objektu, boli brané podobne ako napríklad domáce spotrebiče,” vysvetľuje Austinová.

Článok o prekvapivom objave saudskoarabských vedcov pôvodne vyšiel na tejto stránke. Zdroj: Reprofoto/World News Daily Report

Kde je pes...?

Napriek tomu, že správa bola očividným hoaxom, prebralo ju viacero zahraničných médií, medzi ktorými sa objavil aj český Sputnik. Ten sa v článku nezmieňuje, že by išlo o výmysel, napriek tomu, že ich anglická mutácia v tom má jasno a hneď v úvode upozorňuje, že ide o falošnú správu.

Správa sa mala prvýkrát objaviť na serveri World News Daily report, ktorá sa špecializuje práve na takýto špecifický druh správ. K článku priložili snímku, ktorá mala pôvodne pochádzať z vedeckej konferencie v Dubaji. Obsah portálu tvoria správy, ktoré majú prvoplánovo šíriť falošné informácie. Na internete je podobných stránok oveľa viac a jednou z najznámejších je aj napríklad fiktívna online televízia The Onion.

Hovorkyňa organizácie a aj samotná organizácia boli tiež čistou fikciou. Pri Austinovej mene je satira doslova okatá, lebo nápadne pripomína meno autorky Jane Austenovej, anglickej spisovateľky, ktorá sa preslávila ženskými románmi s emancipovanými a silnými hrdinkami. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: pk
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

16:15 Upokojí Saková ako ministerka vnútra situáciu v spoločnosti? Sólymos si nie je istý. Ona vie, čo má robiť, dopĺňa Žiga

Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) si nie je istý, či nominácia štátnej tajomní…