Zeman využil svoju brutálnu inteligenciu na politické hry a intrigy. Drahoš ako druhý Andrej Kiska? Chmelár si posvietil na české voľby

14. 1. 2018 18:00

V susednej Českej republike sa v sobotu skončilo prvé kolo prezidentských volieb, ktoré podľa očakávaní vyhral súčasný prezident Miloš Zeman. Do druhého kola, ktoré je naplánované na 26. a 27. januára, postupuje spolu so súčasnou hlavou štátu aj akademik Jiří Drahoš, a Zeman už nie je v druhom kole favoritom volieb. Podľa analytika Eduarda Chmelára je síce súčasný český prezident „brutálne inteligentný človek“, za akého ho označil Robert Fico, je tu však jedno dôležité ale.

Zeman využil svoju brutálnu inteligenciu na politické hry a intrigy. Drahoš ako druhý Andrej Kiska? Chmelár si posvietil na české voľby
Foto: Archív Eduarda Chmelára
Popis: Eduard Chmelár, politický analytik
reklama
V záverečnej časti relácie televízie TA3 V politike sa Eduard Chmelár vyjadril nielen k výsledkom prezidentských volieb u našich najbližších susedov. Moderátor pripomenul kontroverznú povahu niektorých vystúpení a vyjadrení Miloša Zemana, ako aj obvinenia zo zvýšenej konzumácie alkoholu či použitia nevyberaného slovníka. Takéto atribúty by podľa analytika nemal mať žiaden politik a už vôbec nie prezident. 
 
„Súhlasím s tým, čo tu povedal premiér, že Miloš Zeman je brutálne inteligentný človek, ibaže tú inteligenciu nevyužil na budovanie štátu, ale na politické hry, intrigy a veci, ktoré mu značne zúžili volebný potenciál,“ uviedol Chmelár. 
 
S tvrdeniami niektorých českých analytikov, že Miloš Zeman ako prezident rozdeľuje českú spoločnosť, Chmelár čiastočne súhlasil, ale tvrdenia, že hlava štátu má byť tým, kto spája národ, označil za klišé. 

Prezident rozdeľuje spoločnosť

„Národ alebo spoločnosť môže prezident spojiť na základe myšlienky, ktorú ponúkne a za ktorou spoločnosť pôjde ako za víziou, nie na základe toho, že budete dobručký, milučký, nekonfliktný a vyhoviete každému a v podstate nikomu, to je veľká ilúzia,“ povedal analytik. 
 
Prezident, nech už je to ktokoľvek, rozdeľuje podľa Chmelára spoločnosť už preto, že je volený v priamej voľbe, teda občanmi. „U nás (na Slovensku) to nebolo inak. Vezmite si voľby: Schuster kontra Mečiar, Gašparovič kontra Radičová, Fico kontra Kiska. To je dané v genotype týchto volieb, takže nemožno očakávať, že by niekto spájal, ale nemal by umelo polarizovať spoločnosť,“ myslí si analytik. 
 
Miloš Zeman však podľa Chmelára vytváral trecie plochy a útočil na čoraz väčšie množstvo skupín obyvateľstva. „Útočil aj na vegetariánov, ktorých už skutočne urážať nemusel,“ skonštatoval. Analytik dodal, že český prezident si podľa neho zbytočne vytvoril obrovské množstvo nepriateľov. „Mal na to, aby bol veľký štátnik, keby oslovoval aj iné skupiny ako štvrtú cenovú,“ povedal Chmelár. 
 
Proti médiám sa Zeman, podobne ako Donald Trump, podľa Chmelára stavia preto, že je najpohodlnejšie zvaliť vinu na novinárov a povedať, že si veci jednoducho zle interpretovali. „Je to alibistická snaha prehodiť loptičku na iné pole. Ja to považujem za zbabelosť. Nehovorím, že médiá sú nekritizovateľné,“ dodal. Médiá Chmelár nepovažuje za nepriateľov politikov. 

Drahoš nie je Kiska

Analytik porovnal Jiřího Drahoša, ktorý sa v druhom kole postaví proti Zemanovi, so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom. Ľudia, ktorí nie sú v politike doma, nepoznajú politický systém a nemajú vyjasnené názory, sa môžu podľa Chmelára stať bábkami v rukách niekoho iného. „My to vidíme aj na Andrejovi Kiskovi, ktorý je v takom područí svojich poradcov, že tam chýba autenticita osobnosti,“ vyhlásil.
 
Drahoša s Kiskom by však Chmelár podľa vlastných slov neporovnával tak, ako to robili niektorí slovenskí novinári. Nasledovalo niekoľko dôvodov, pre ktoré nie je slovenská hlava štátu podobná kandidátovi na českého prezidenta, ktorý postúpil spolu so Zemanom do druhého kola volieb. 
 
„Jiří Drahoš nie je pán Nikto. Nebol to nejaký biznismen, špekulant. Sedem rokov viedol Českú akadémiu vied. Je medzinárodne rešpektovaným vedcom. Dostal vyznamenanie od prezidenta. To nie je neznáma persona. Nie je to osoba, ktorá by musela dva roky dávať najviac peňazí na to, aby si ľudia zapamätali, kto je to Jiří Drahoš. Jiřího Drahoša v ČR poznajú,“ povedal Chmelár s tým, že to je iba jeden prvý veľký rozdiel medzi Andrejom Kiskom a kandidátom na českého prezidenta. 
 
„Druhý (rozdiel) je ten, že Jiří Drahoš sa nikdy netlačil do komunistickej strany, ale naopak takéto veci odmietal, a tretí rozdiel je ten, že na isté veci má ten človek vyjasnené názory aj predstavy o fungovaní prezidentského úradu,“ vysvetlil. 

Zeman si za to môže sám

Chmelár uviedol, že nie je celkom jasné, či nakoniec aj Jiří Drahoš, ak sa stane prezidentom, neprepadne do područia svojich poradcov. Vysvetlil, prečo si to myslí: „Jiří Drahoš považoval za svoju prednosť to, že na mnohé politické otázky nemá vyjasnený názor a že si ho ešte len utvára, a to je veľmi nebezpečné, pretože hlava štátu by mala byť vrchol pyramídy, kde nastupuje človek s istými životnými, ale aj politickými skúsenosťami, a môžete si byť istý, aký je jeho názor.“
 
Analytik opäť pripomenul, že ako v prípade volieb Donalda Trumpa aj v prípade volieb v našich podmienkach je nutné pozerať sa aj na mená poradcov, ktorých si so sebou kandidáti prinášajú. 
 
Je všeobecne známa skutočnosť, že Miloš Zeman nie je v druhom kole favoritom a Chmelár tvrdí, že prezident si za to môže sám. Jeho jediná šanca je vraj intrigovať a demoralizovať druhý tábor, ale to sa podľa Chmelára nepodarí. 
 
Analytik si myslí, že sa zmenilo zloženie voličov Miloša Zemana, a to aj preto, že po piatich rokoch neotváral závažné témy v spoločnosti a vytvoril novú antiimigrantskú koalíciu, zatiaľ čo mienkotvorná časť ľavice, ktorá bola jeho kľúčovým elektorátom, od neho odišla. 

Dubček je ikona

Chmelár sa vrátil aj k výrokom Miloša Zemana o Alexandrovi Dubčekovi, ktorého nepriamo označil za zbabelca. Viac sme písali TU. Analytik označil vyjadrenie českého prezidenta za absolútne nevhodné. 
 
„Od začiatku som sa obával tohto osmičkového roka, ako sa to skončí, keď interpretáciu dejín vezmú do rúk politici. Chcel by som na začiatok roka povedať: Páni politici, takto nie. Oni nie sú insitní historici a nemajú sa čo hrať na vykladačov dejín, to by mali nechať historikom,“ povedal Chmelár a dodal, že výročia ako bolo 25 rokov vzniku samostatnej SR, by sme mali poňať úplne inak.  
Politici a predovšetkým prezident sú podľa Chmelára na to, aby ponúkli víziu, kde by chceli vidieť spoločnosť o 25 rokov. „Toto neponúkli. Buď toho nie sú schopní, čo je pravdepodobnejšie, alebo z nejakého dôvodu, ktorý mne nie je známy, sa týmto veciam nevenujú,“ skonštatoval. 
 
Chmelár sa znova vrátil aj k vyjadreniam o Alexandrovi Dubčekovi. „Aj Marek Maďarič, aj Miloš Zeman v istých veciach zavádzali. Dubček nie je ani hrdina, ani zbabelec Pražskej jari. On je istý symbol, ikona a ikona je iracionálna vec, vezmite si princeznú Dianu. Spochybniť určité veci si môžu dovoliť historici, ale ak politik začne kopať do ikony, kope do istých emócií obyvateľstva, ktoré má k tomu politikovi nejaký vzťah,“ uviedol s tým, že Zeman sa takto vyjadril schválne. 

Niet čo závidieť

Podľa Chmelára budú prezidentské voľby znamenať prehlbovanie krízy na českej politickej scéne. Analytik objasňuje, že Zeman by v prípade víťazstva proti Andrejovi Babišovi nešiel a Drahoš na to zase nemá ani politické skúsenosti, a možno ani guráž. 
 
„Treba si uvedomiť, že najvýraznejšou figúrou zostane Andrej Babiš a konflikt medzi hradom a predsedom vlády, ktorý sa môže za Jiřího Drahoša prehlbovať, môže byť pre českú spoločnosť devastujúci. To je situácia, v ktorej Česká republika ešte nebola, a ja to našim bratom a sestrám spoza západnej hranice nezávidím. Teraz sa ukáže, aké je postavenie prezidenta, či dokáže národ viesť, alebo sa bude utápať v konfliktoch, ktoré budú pre celú českú spoločnosť zničujúce,“ varoval analytik. 
 
Andrej Babiš, ktorého vládu čaká v utorok (16. 1.) hlasovanie o dôvere, je podľa Chmelára zaujímavou postavou českej politiky a ešta zaujímavejšie je, že sa dokáže otrisať zo svojich káuz. Analytik tvrdí, že v prezidentských voľbách šlo práve o Babiša. „Babiš si chystá únikovú cestu, keď je väčšine pozorovateľov jasné, že Miloš Zeman nie je favoritom druhého kola,“ myslí si Chmelár. 
 
Ak Jiří Drahoš neurobí žiadnu väčšiu chybu, stane sa podľa Chmelára novým českým prezidentom. 
 
Celú reláciu nájdete TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Marcinková: Téma viery sa stáva v slovenskej politike až manipulatívna. Obmedzenie nedeľného predaja môže zvýšiť nezamestnanosť

21:10 Marcinková: Téma viery sa stáva v slovenskej politike až manipulatívna. Obmedzenie nedeľného predaja môže zvýšiť nezamestnanosť

Podpredsedníčka ľudskoprávneho výboru parlamentu Vladimíra Marcinková (Za ľudí) by nebola rada, ak b…