Zeman povedal, aká sa môže zrodiť vláda Babiša, ak do nej nevstúpia Piráti. A vážne tiež odporučil voličom...

27. 10. 2017 9:36

Generálny riaditeľ TV Barrandov Jaromír Soukup privítal Miloša Zemana v prvom povolebnom vysielaní relácie Týden s prezidentem. Ten sa k voľbám vyjadril spôsobom sebe vlastným. Vyhlásil napríklad, že nevidí nič zlé na tom, keby sa česká ústava menila prostredníctvom referenda.

Zeman povedal, aká sa môže zrodiť vláda Babiša, ak do nej nevstúpia Piráti. A vážne tiež odporučil voličom...
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popis: Miloš Zeman v relácii Týden s prezidentem TV Barrandov
reklama

Soukup hneď na úvod zdôraznil, že v povolebnej situácii hrá hlavnú rolu prezident Miloš Zeman. Ten je vraj teraz hlavným hráčom. Zeman toto tvrdenie hneď trochu upravil. „Ja by som polemizoval s vaším tvrdením, že som hlavným hráčom. Podľa môjho názoru je hlavným hráčom víťaz volieb.“

Potom si zaspomínal na roky, keď on ako líder ČSSD dostal od prezidenta Václava Havla poverenie na rokovanie o vláde. „Václav Havel vtedy predpokladal, že to bude koaličná vláda. Ako viete, bola to nakoniec menšinová vláda. Ale aj prezident sa môže niekedy pomýliť,“ podotkol.

Okamžite tiež konštatoval, že sa treba skloniť pred vôľou voličov. „Výsledok volieb nie je ovplyvňovaný hlúpymi novinármi. Aj keď si to myslia. Výsledok volieb nie je ovplyvňovaný politikmi, aj keď si to tiež myslia. Výsledok volieb je ovplyvňovaný voličmi, pred ich vôľou sa treba skloniť,“ zdôraznil.

Potom občanom odporučil, aby si prečítali knihu Andreja Babiša o jeho víziách, ak to teda ešte niektorí z nich neurobili. Odmietol tiež niektorých politikov označiť za populistických. To je len nálepka, ktorou možno označiť takmer každého politika.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

Niektoré štandardné strany vraj doplatili na to, že až príliš poučovali. „Ľudia nechcú počúvať strany, ktoré moralizujú, ktoré kážu a ktoré sa hrajú na niečo lepšie,“ vyjadril svoj názor Zeman. Namiesto poučovania mali tieto strany ponúknuť spoluúčasť na demokratickom rozhodovaní v podobe priamej voľby starostov, hajtmanov či zákona o referende. Ľudia musia cítiť, že sa môžu podieľať na rozhodovaní a všetko sa nebude rozhodovať len v kuloároch. Tomio Okamura s hnutím SPD išiel touto cestou a uspel.

Zeman sa domnieva, že by sa prostredníctvom referenda mohla meniť aj česká ústava. „Samozrejme, že referendom môžete meniť aj ústavu. Načo by inak bolo. Ale aby nebolo možné meniť ústavu príliš často, musí obsahovať poistku, že treba získať podpisy 250-tisíc občanov... No a skúste získať 250-tisíc podpisov, keď my prezidentskí kandidáti získavame s biedou stotisíc podpisov,“ upozornila česká hlava štátu.

Reč bola aj o ČSSD, ľudovcoch a hnutí STAN. Vedenie sociálnej demokracie podľa Zemana nesie plnú zodpovednosť za katastrofálne výsledky strany vo voľbách. Sociálna demokracia v Nemecku či v Rakúsku v nedávnych voľbách až tak zle nepochopila, takže Ľudový dom sa vraj nemôže vyhovárať, že trendy sociálnodemokratickým stranám neprajú. Zeman vyjadril pochopenie pre obavy ľudovcov z predvolebnej koalície s hnutím STAN. Nakoniec sa do Poslaneckej snemovne dostali obe strany.

Potom sa prezident znovu vrátil k Andrejovi Babišovi. Ak ho novinári prirovnávajú napríklad k 45. prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi alebo talianskemu premiérovi Silviovi Berlusconimu, vlastne Babišovi skôr lichotia. „Donald Trump vyhral vo veľmi ťažkej kampani proti Hillary Clintonovej. Silvio Berlusconi Taliansko dlhé roky viedol.“ Novinári vraj robia to, čo robia, pretože sami nič veľké nedokázali. „Ako minister financií bol Andrej Babiš zo všetkých najlepší, pretože dokázal ako jediný doviesť rozpočet do prebytku,“ vyjadril sa Zeman.

Prezident tiež trvá na tom, že za budúceho premiéra vymenuje Andreja Babiša, a to aj navzdory policajnému obvineniu v kauze Čapí hnízdo. Keby tu existovala nádej, že bude kauza vyriešená za pár týždňov, tak by stálo za to si počkať. Lenže kauza hajtmana Libereckého kraja Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj), ktorý je obvinený už skoro tri roky, sa nikam nepohla. S Andrejom Babišom sa to vraj nakoniec môže skončiť podobne. Po troch rokoch môže byť Babiš označený za nevinného, ale kým súd nerozhodne inak, je Babiš nevinný a môže sa stať premiérom.

„Ja si na rozdiel od vás myslím, že ostatné politické strany nechcú ísť do vlády s Babišom preto, že by rady vytvorili koalíciu, ktorej sa hovorí antibabiš. Ale podľa môjho názoru by to bolo veľmi zložité rokovanie, pretože táto koalícia by zahŕňala na jednej strane komunistov a na druhej strane Kalouska, Farského a Fialu,“ upozornila česká hlava štátu.

Pozornosti Miloša Zemana neušiel ani volebný úspech Pirátov. Ak uspeli okrem iného aj s programom eGovernment, mali by podľa jeho slov prijať vládnu zodpovednosť a digitalizovať služby štátu. Ale ak to neurobia, môže sa to nakoniec skončiť aj tak, že sa zrodí vláda Andreja Babiša, ktorú nejakým spôsobom podporí alebo bude tolerovať už spomínaný Tomio Okamura. Keď opadnú povolebné emócie, bude vraj možné všeličo.

„Ja budem rešpektovať, čo mi Andrej Babiš ponúkne. V poverení, ktoré som mu ešte neposlal, ale ktoré mu odovzdám, budem žiadať, aby ma pravidelne informoval. A ak mi povie, že sa dohodol s Tomiom Okamurom, tak to budem rešpektovať,“ zdôraznil.

Tomio Okamura

Tomio Okamura. Zdroj: Daniela Černá

Teoreticky je tiež možné, že sa dohodne na pokračovaní doterajšej koalície ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Ale znovu treba povedať, že je nutné rešpektovať víťaza volieb. Prezident sa preto v žiadnom prípade nebude pokúšať ovplyvniť názory jednotlivých politických strán. Stretne sa s predsedami strán, ale to predovšetkým preto, aby sa ich spýtal na ich názory na zloženie Poslaneckej snemovne. Keď Pražský hrad navštívi šéf Pirátov Ivan Bartoš, Zeman sa ho vraj spýta, či už napísal nejakú knižku. A ak žiadnu nenapísal, dá Bartošovi prečítať svoje knižky z oblasti modulačného modelovania, ktoré pred rokmi napísal, keď sa venoval počítačom.

V závere relácie Zeman politikov varoval pred volaním po predčasných voľbách. Tie predčasné voľby by vraj ešte viac posilnili Babiša. „Keby tradičné strany sabotovali vznik vlády a vyvolali tak predčasné voľby, voliči by im to spočítali,“ vyjadril názor prezident. Osobne však príliš neočakáva, že dôjde k predčasným voľbám, pretože predovšetkým tie strany, ktoré vo voľbách neuspeli, nebudú mať na nové voľby peniaze. Zeman tiež občanom odporučil, aby prípadne nevolili tie strany, ktoré by krajinu predsa len doviedli k predčasným voľbám.

„Nevoľte závistlivé a neúspešné strany. Bodka,“ uzavrel Zeman.

Celú reláciu si môžete pozrieť TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…