Zeman môže nariadiť, aby sa trestné stíhanie proti Babišovi a Faltýnkovi vôbec nezačalo, nadhodil český ústavný právnik

    0
    Miloš Zeman (Autor: TASR)

    Minulá Poslanecká snemovňa vydala Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie. Teraz získali poslanecký mandát znovu a s ním aj politickú imunitu, a preto ich nemožno stíhať bez súhlasu novozvolenej Poslaneckej snemovne. „Ústava hovorí, že poslanca ani senátora nemožno trestne stíhať bez súhlasu komory, ktorej je členom. Najvyšší súd to v roku 1996 vyložil tak, že sa tým myslí konkrétne zloženie, teda Poslanecká snemovňa v každom volebnom období,“ spresnil Wintr.

    Trestné stíhanie môžu odvrátiť aj orgány činné v trestnom konaní, ale tomu nič nenasvedčuje. Keď štátne zastupiteľstvo alebo polícia znovu podajú do Poslaneckej snemovne návrh na vyslovenie súhlasu s trestným stíhaním, dolná komora parlamentu to posúdi a rozhodne, či súhlas na vydanie dá alebo nie.

    Tretia a posledná možnosť je milosť udelená prezidentom. „Podľa článku 63 ústavy prezident môže nariadiť, aby sa trestné stíhanie nezačínalo, a ak sa začalo, aby sa v ňom nepokračovalo,“ dodal právnik. Táto právomoc – abolícia – sa totiž v roku 2012 dostala do kontrasignovaných právomocí českého prezidenta, čiže je viazaná na spolupodpis predsedu vlády.

    Vyzerá to však, že takáto milosť bude skôr len zbožným prianím politikov. Zeman sa totiž jasne vyjadril, že milosti bude udeľovať len smrteľne chorým osobám. Z hľadiska českej ústavy nepredstavuje trestné stíhanie prekážku toho, aby sa niekto stal premiérom alebo ministrom. „Uvažovalo sa o tom, že napríklad odsúdená osoba nemôže mať poslanecký mandát, ale ani takáto zmena ústavy nebola prijatá. Z hľadiska politického a medzinárodného renomé Českej republiky to môže byť problematické,“ poznamenal Wintr.

    Celý text si môžete prečítať TU.

    autor: dah

    - Reklama -