Zeman môže nariadiť, aby sa trestné stíhanie proti Babišovi a Faltýnkovi vôbec nezačalo, nadhodil český ústavný právnik

24. 10. 2017 20:02

Brzdou zostavenia koalície v Česku môže byť obvinenie Andreja Babiša a druhého muža hnutia ANO Jaroslava Faltýnka. Jednou z možností, ako však situáciu odblokovať, je zásah prezidenta, povedal ústavný právnik Jan Wintr z Katedry teórie práva a právneho učenia na Právnickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe v rozhovore pre Radiožurnál. Česká hlava štátu by vraj obom politikom mohla udeliť milosť.

Zeman môže nariadiť, aby sa trestné stíhanie proti Babišovi a Faltýnkovi vôbec nezačalo, nadhodil český ústavný právnik
Foto: TASR
Popis: Miloš Zeman
reklama

Minulá Poslanecká snemovňa vydala Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie. Teraz získali poslanecký mandát znovu a s ním aj politickú imunitu, a preto ich nemožno stíhať bez súhlasu novozvolenej Poslaneckej snemovne. „Ústava hovorí, že poslanca ani senátora nemožno trestne stíhať bez súhlasu komory, ktorej je členom. Najvyšší súd to v roku 1996 vyložil tak, že sa tým myslí konkrétne zloženie, teda Poslanecká snemovňa v každom volebnom období,“ spresnil Wintr.

Trestné stíhanie môžu odvrátiť aj orgány činné v trestnom konaní, ale tomu nič nenasvedčuje. Keď štátne zastupiteľstvo alebo polícia znovu podajú do Poslaneckej snemovne návrh na vyslovenie súhlasu s trestným stíhaním, dolná komora parlamentu to posúdi a rozhodne, či súhlas na vydanie dá alebo nie.

Tretia a posledná možnosť je milosť udelená prezidentom. „Podľa článku 63 ústavy prezident môže nariadiť, aby sa trestné stíhanie nezačínalo, a ak sa začalo, aby sa v ňom nepokračovalo,“ dodal právnik. Táto právomoc – abolícia – sa totiž v roku 2012 dostala do kontrasignovaných právomocí českého prezidenta, čiže je viazaná na spolupodpis predsedu vlády.

Vyzerá to však, že takáto milosť bude skôr len zbožným prianím politikov. Zeman sa totiž jasne vyjadril, že milosti bude udeľovať len smrteľne chorým osobám. Z hľadiska českej ústavy nepredstavuje trestné stíhanie prekážku toho, aby sa niekto stal premiérom alebo ministrom. „Uvažovalo sa o tom, že napríklad odsúdená osoba nemôže mať poslanecký mandát, ale ani takáto zmena ústavy nebola prijatá. Z hľadiska politického a medzinárodného renomé Českej republiky to môže byť problematické,“ poznamenal Wintr.

Celý text si môžete prečítať TU.

autor: dah

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…