Zelenskyj: Odmietam mierovú misiu v Donbase. Nechcem tam nové Abcházsko

13. 9. 2019 17:44

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol myšlienku rozmiestnenia mierových síl na línii kontaktu v Donbase, pretože nechce aby sa tam zopakoval scenár z Abcházska alebo Podnesterska. Zelenskyj to vyhlásil v piatok na 16. zasadnutí strategického fóra YES (Yalta European Strategy) v Kyjeve. Informovala o tom agentúra Interfax.

Zelenskyj: Odmietam mierovú misiu v Donbase. Nechcem tam nové Abcházsko
Foto: TASR
Popis: Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj uviedol, že mierotvorcov by v Donbase privítal len na hraniciach s Ruskom. "Prosím, tam (na ruské hranice) ich aj pozývame. Presne tam by sme radi videli mierovú misiu," zdôraznil.

Ukrajinský líder uviedol, že k otázke rozmiestnenia mierových síl v Donbase sa stavia "veľmi opatrne". "Viem, že predchádzajúca vláda uvažovala o tom, ako zrealizovať mierovú misiu. Ja som však opatrný, pretože nechcem, aby sa v Donbase zopakoval abcházsky scenár, alebo aby tam vzniklo Podnestersko," vyhlásil.

Abcházsko vyhlásilo nezávislosť od Gruzínska spolu s Južným Osetskom po rusko-gruzínskej vojne z augusta 2008. Na administratívnej hraničnej línii, ktorá oddeľuje územie Abcházska od zvyšku Gruzínska, je rozmiestnená pozorovateľská misia Európskej únie (EUMM).

Proruskí separatisti v Podnestersku vyhlásili nezávislosť od Moldavska v roku 1990, obávajúc sa, že sa Moldavsko sa po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu bude usilovať o znovuzjednotenie so susedným Rumunskom. V roku 1992 separatisti viedli s moldavskými vládnymi silami ozbrojený konflikt, ktorý si vyžiadal zhruba 1000 mŕtvych.

Na základe dohody o prímerí z roku 1992 zostal v Podnestersku mierový kontingent ruských, moldavských a podnesterských mierových jednotiek.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nekultúrna opozícia, konflikt na ulici a Čaputovej politické víťazstvo, hodnotí situáciu posledných dní publicista

12:09 Nekultúrna opozícia, konflikt na ulici a Čaputovej politické víťazstvo, hodnotí situáciu posledných dní publicista

Mobilizácia voličov prostredníctvom konfliktu medzi koalíciou PS-Spolu a ĽSNS pred eurovoľbami pomoh…