Zelení sa do podpory von der Leyenovej nehrnú. Čo im prekáža?

9. 7. 2019 13:02

Dodržiavanie pravidiel právneho štátu, presadzovanie prísnych klimatických cieľov a pokračovanie monitorovacej a záchrannej misie EÚ v Stredozemnom mori – to sú hlavné body, ktorými politická skupina v Európskom parlamente (EP) Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA) podmieňuje svoju podporu nemeckej nominantke na post predsedu budúcej Európskej komisie (EK) Ursule von der Leyenovej.

Zelení sa do podpory von der Leyenovej nehrnú. Čo im prekáža?
Foto: SITA
Popis: Budova Európskeho parlamentu v Bruseli
reklama

Von der Leyenová sa bude 16. júla v Štrasburgu v tajnom hlasovaní uchádzať o podporu poslancov EP pre funkciu, do ktorej ju nominovali šéfovia vlád a štátov členských krajín EÚ.

V 751-člennom europarlamente bude potrebovať podporu najmenej 376 poslancov, aj preto sa v priebehu tohto týždňa snaží o stretnutia s najväčšími politickými frakciami v zákonodarnom zbore EÚ.

V pondelok sa stretla s oboma šéfmi frakcie Zelených – so Skou Kellerovou z Nemecka a s Philippom Lambertsom z Belgicka.

V priebehu týždňa sa má stretnúť aj s radovými členmi štvrtej najväčšej frakcie (74 mandátov) a čeliť ich priamym otázkam.

Kellerová po pondelňajšom rokovaní v správe pre médiá uviedla, že so svojou krajankou mala "konštruktívne a dobré stretnutie".

Kandidátka na predsedníčku Európskej komisie Ursula von der Leyenová  Zdroj: TASR

Zelení však vyjadrili znepokojenie so "zmätkom" okolo spôsobu nominácií do top pozícií v štruktúrach EÚ. 

„Je to obrovský krok späť pre európsku demokraciu," uviedla Kellerová s odkazom na to, že do týchto pozícii sa dostali ľudia, ktorí neboli na volebnej kandidátke a nezúčastnili sa volebnej kampane ako tzv. špicenkandidáti.

„Pýtali sme sa jej, aké konkrétne záruky môže poskytnúť, aby posunula dopredu demokratické procesy v EÚ," dodala Kellerová.

Podľa jej slov Zelení očakávajú, že budúca exekutíva EÚ predloží jasné návrhy týkajúce sa migračnej politiky – vrátane zachovania pátracích a záchranných misií v Stredomorí – a že bude dodržiavať komplexný rámec právneho štátu a sledovať prísne klimatické ciele.

Lamberts upozornil, že europoslanci dostali dôveru voličov kvôli potrebe uskutočniť "systémovú zmenu", a je preto potrebné mať na čele eurokomisie človeka, ktorý príde s jasnými a ambicióznymi plánmi týkajúcimi sa klimatickej krízy, sociálnej spravodlivosti a zásad právneho štátu. "Hlasy našej frakcie nebudú lacné a nebudú na úkor planéty," upozornil belgický europoslanec.

Podľa jeho slov vybrali premiéri a prezidenti za šéfa eurokomisie osobu, ktorá nie je ani vzdialene spojená s procesmi v EÚ a nijakým spôsobom sa nezúčastnila na kampani v eurovoľbách. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Fico: Bývam v ružinovskom byte, nie v kaštieli vo Vinosadoch

16:05 VIDEO Fico: Bývam v ružinovskom byte, nie v kaštieli vo Vinosadoch

Predseda Smeru-SD Robert Fico odmieta medializované informácie, že býva v kaštieli vo Vinosadoch pri…