Zelení aktivisti cez súd zablokovali továreň Tesly pri Berlíne. Dôvod?

18. 2. 2020 21:04

Ekológovia sa búria proti výstavbe prvej európskej továrne automobilky Tesla, kritizujú dosahy, ktoré bude mať tento projekt na životné prostredie, konkrétne ide o vyrúbanie viac ako 90 hektárov lesa. Súd v Nemecku preto cez víkend nariadil pozastaviť výrub stromov na pozemku pri Berlíne, kde má závod stáť, aby sa najskôr mohol zaoberať protestami ekológov, informuje server iDNES.cz.

Zelení aktivisti cez súd zablokovali továreň Tesly pri Berlíne. Dôvod?
Foto: TASR
Popis: Model Y, nové športovo-úžitkové vozidlo na báze Modelu 3, ktorý predstavila automobilka Tesla v kalifornskom Hawthorne 14. marca 2019.
reklama

Vyšší správny súd pre Berlín a Brandenbursko rozhodol po tom, ako štátny úrad pre životné prostredie v oblasti povolil vyrúbanie viac ako 90 hektárov lesa.

„Stavebné povolenie však plánovaná továreň Tesly zatiaľ nezískala. Úpravy terénu, ktoré sa začali minulý týždeň vo štvrtok, tak automobilka Elona Muska vykonávala na vlastné riziko,“ píše server.

Elon Musk

Elon Musk. Zdroj: TASR

Vyrúbanie celej oblasti bolo už na spadnutie, súd preto rozhodol o okamžitom zastavení prác, aby stihol vybaviť žiadosť lokálneho ekologického spolku Gruene Liga Brandenburg (Zelená brandenburská liga) ešte predtým, ako z pozemku zmizne posledný strom. Ekológovia upozorňovali aj na to, že plánovaný závod môže v oblasti znečistiť pitnú vodu.

Tesla a brandenburská vláda majú čas do utorka, aby na rozhodnutie vyššieho správneho súdu reagovali.

„Brandenburský minister hospodárstva Jörg Steinbach na Twitteri uviedol, že potom sa bude ,spoliehať na okamžité rozhodnutie‘ spomínaného súdu,“ píše tiež server.

Stavba sa môže oneskoriť až o niekoľko mesiacov, ak sa stromy na stavebnom pozemku nevyrúbu do polovice marca, teda ešte pred časom párenia divokých zvierat.

Autor: nab

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Úspech slovenských vedcov: Testovať na koronavírus budeme s vlastnými testami

10:55 Úspech slovenských vedcov: Testovať na koronavírus budeme s vlastnými testami

Slovensko by malo čoskoro výrazne zvýšiť počet testovaní na ochorenie COVID-19. Prispeje k tomu diag…