Že sú Česi xenofóbovia? Mýtus, ktorý bol zbúraný, hovorí komentátor nad štatistikou

12. 1. 2019 17:00

Komentátor Petr Kamberský v piatkových Lidových novinách borí hneď tri mýty, ktoré kolujú o Čechoch. V prvom rade vraj nie je pravda, že sú Česi, Moravania a Slezania xenofóbovia. Ďalej vraj vôbec nie je pravda, že by cudzinci brali českým občanom prácu. A už vôbec nie je pravda, že cudzinci v Česku pracujú predovšetkým ako kopáči.

Že sú Česi xenofóbovia? Mýtus, ktorý bol zbúraný, hovorí komentátor nad štatistikou
Foto: SITA
Popis: Česká vlajka
reklama

Štatistiky ukazujú, že v Českej republike oficiálne pracuje vyše pol milióna cudzincov. Ľudia, ktorí do krajiny prichádzajú zo Slovenska či z Rumunska, nie sú väčšinou kopáči alebo murári, ale vysokoškoláci, ktorí dostávajú za svoju prácu nemalé platy. A napriek tomu, že je na českom pracovnom trhu pol milióna cudzincov, nezamestnanosť je stále na rekordne nízkej úrovni. Takže nie je pravda, že by cudzinci brali ľuďom prácu.

Pokiaľ ide o Slovákov, ide väčšinou o mladých ľudí, ktorí zostali v Česku po vysokej škole. Zo štatistík možno navyše vyvodiť, že každý tretí Slovák žijúci v Česku je vysokoškolák.

„Česká spoločnosť opakovane ukázala, že dokáže prijať cudzincov aj sa postarať o utečencov – len má momentálne oprávnený strach či iracionálnu hrôzu (ráčte si slobodne vybrať) z migrantov z moslimských krajín. V práci je takmer každý deviaty cudzinec,“ napísal Kamberský s tým, že ide o Poliakov, Ukrajincov, Slovákov, Rumunov či Bulharov.

Celý článok nájdete na webe Lidovky.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

21:30 Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

Disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR odročila ústne pojednávanie s bývalým generálny…