Že Gorbačovovi nikto nesľúbil stopku na rozširovanie NATO? Tu je VIDEO, ktoré tvrdí opak

2. 7. 2017 18:10

Dostal Michail Gorbačov sľub, že Severoatlantická aliancia sa nebude ďalej rozširovať na východ? O tom sa špekuluje už dlho. Niekto tvrdí, že ide iba o ruskú propagandu, ale podobne sa vyjadril aj bývalý poradca amerického prezidenta Georga Busha st. Stephen Cohen v dokumentárnom filme Posledné dni ZSSR, ktorého úryvok koluje po internete.

Že Gorbačovovi nikto nesľúbil stopku na rozširovanie NATO? Tu je VIDEO, ktoré tvrdí opak
Foto: Sme.sk
Popis: Michail Gorbačov

„Bush vtedy vyhlásil: Sovietsky zväz už nie je naším nepriateľom. Ja som s ním súhlasil. Potriasli sme si ruky a týmto gestom sme symbolicky ukončili studenú vojnu. Pre obe strany to bol výrazný úspech,“ povedal Gorbačov v ukážke.

„Bushova administratíva mu oznámila: Všetci sa zhodneme, že Nemecko sa musí zjednotiť. Je to historická spravodlivosť. Ale čo s ním potom urobíme? Jedným z riešení bolo potvrdiť zotrvanie zjednoteného Nemecka v NATO, kde by bolo pod kontrolou. To sa však Gorbačovovi nepáčilo, bola by to príliš veľká kapitulácia. Následne ho uistili, že keď zjednotené Nemecko zostane v NATO, Severoatlantická aliancia sa už nebude rozširovať smerom na východ. Gorbačovovi tento sľub stačil,“ uviedol Stephen Cohen, poradca prezidenta Busha.

„Dôveroval Američanom a to bola chyba,“ dodal Cohen.

Zdroj: Facebook/Michal Rusek

Film o histórii Sovietskeho zväzu je francúzsky dokument, ktorý sa venuje posledným rokom jeho existencie spojeným predovšetkým s osobou Michaila Gorbačova.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pôvodne maštaľ pre boháčov, teraz slovenský konzulát v New Yorku. Rekonštrukcia budovy na Manhattane chce čas.  Sme v rukách amerického systému, vysvetľuje Lajčák

8:40 Pôvodne maštaľ pre boháčov, teraz slovenský konzulát v New Yorku. Rekonštrukcia budovy na Manhattane chce čas. Sme v rukách amerického systému, vysvetľuje Lajčák

Slovenská republika po 26 rokoch konečne získala budovu na Manhattane, ktorá jej už patrí. Slovensko…