Zdražíme mäso! Budete zdraví a zachránime klímu, znie z Nemecka. Ekonómke to niečo pripomína

11. 8. 2019 7:05

Server Deutsche Welle napísal, že nemeckí politici zvažujú zavedenie novej dane – dane z mäsa. Jednak má pomôcť v boji proti klimatickým zmenám, jednak má vylepšiť zdravie obyvateľov a nakoniec by mohla poslúžiť aj ako nástroj na tlak na občanov, aby lepšie zaobchádzali so zvieratami. Česká ekonómka Hana Lipovská pripomenula, že to nie je prvýkrát, čo sa má zaviesť daň z mäsa. Lenže keď sa zavádzala v minulosti, bolo to vraj chlapskejšie.

Zdražíme mäso! Budete zdraví a zachránime klímu, znie z Nemecka. Ekonómke to niečo pripomína
Foto: TASR
Popis: Ilustračná snímka.
reklama

Nemecká politická reprezentácia, respektíve poslanci nemeckej sociálnej demokracie a Zelených, uvažuje o zavedení dane z mäsa. Novozískané peniaze majú byť použité napríklad na boj proti klimatickým zmenám. Ekonómka Hana Lipovská na sociálnej sieti Facebook pripomenula, že to zďaleka nie je prvýkrát, čo by ľudia platili daň z mäsa. V Českom kráľovstve sa vraj platila dokonca už v 17. storočí.

Argumenty v prospech zavedenia dane boli jasné. Mäso si môžu dovoliť len majetní občania, ktorí si tiež môžu dovoliť platiť vyššie dane. A kráľovská pokladnica potrebuje viac peňazí. Daň z mäsa sa platila aj za čias prvej republiky na základe zákona z roku 1920.

„V jednej veci sa však dnešní Nemci od našich predchodcov odlišujú: Rašín, Engliš a tí druhí daňovníkom neklamali,“ napísala Lipovská a dodala: „Otvorene priznávali, že sa rozpočet z niečoho živiť musí. A mäso bolo takpovediac na rane. Bolo to akosi chlapskejšie, mužnejšie ako dnešné skrývanie za zeleným pláštikom ,boja za ochranu klímy‘.“

Zdroj: Facebook/Hana Lipovská

Ďalšie informácie v angličtine nájdete TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Voľby sa skončia až o 23. hodine. Predĺžené je aj moratórium

13:01 Voľby sa skončia až o 23. hodine. Predĺžené je aj moratórium

Niektoré volebné miestnosti ostanú počas sobotných parlamentných volieb otvorené až do 23.00 h. „Vo …