Zazneli závažné slová: Trump môže proti KĽDR zasiahnuť vojensky len so súhlasom Kongresu

31. 10. 2017 12:05

Americký prezident Donald Trump môže nariadiť použitie vojenskej sily proti Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) len v prípade, že nastane bezprostredná hrozba útoku na Spojené štáty, alebo ak k takémuto útoku skutočne dôjde. Podľa agentúry DPA to v pondelok uviedli minister zahraničných vecí USA Rex Tillerson a šéf amerického rezortu obrany James Mattis.

Zazneli závažné slová: Trump môže proti KĽDR zasiahnuť vojensky len so súhlasom Kongresu
Foto: TASR
Popis: Donald Trump
reklama

Trump by inak potreboval súhlas Kongresu, povedal Mattis v rámci svedeckej výpovede oboch ministrov pred zahraničným výborom Senátu k prípadnej novelizácii 16 rokov platného zákona o práve prezidenta použiť vojenskú silu. 

Na otázku výboru, či má Trump právomoc nariadiť vojenský zásah proti KĽDR, Mattis odpovedal: "V prípade Severnej Kórey by muselo ísť o priamo hroziaci alebo uskutočnený útok na Spojené štáty." 

Výpovede oboch ministrov pred zahraničným výborom Senátu sú súčasťou prípadnej novelizácie zákona z roku 2001, ktorým Kongres udelil prezidentovi právomoc použiť "nevyhnutnú a primeranú" (vojenskú) silu proti teroristickej hrozbe, avšak nie v prípade, ako je Severná Kórea. Zákon bol prijatý po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001.

Tillerson a Mattis pred novelizáciou tohto zákona varovali, ale zhodli sa v názore, že ak by k nej predsa len došlo, nemala by obsahovať časové alebo geografické obmedzenia. V súčasnosti platné znenie zákona predstavuje podľa nich "pevný základ" pre všetky pokračujúce operácie amerických ozbrojených síl namierené proti hrozbe teroristických útokov.

Podľa Mattisa a Tillersona by k prípadnému zrušeniu zákona z roku 2001 malo dôjsť až po prijatí novej legislatívy, ktorá by ho nahradila.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

21:30 Disciplinárne konanie s Trnkom odročili

Disciplinárna komisia Generálnej prokuratúry (GP) SR odročila ústne pojednávanie s bývalým generálny…