Zážitky utečencov: V Grécku sa nás snažili utopiť. Bol som 33-krát zatknutý

22.1.2016 16:13

Organizácia Lekári bez hraníc priniesla na svojich webových stránkach príbehy niekoľkých utečencov, ktoré vraj zmenia pohľad Európanov na ich situáciu. Utečenci sa pokúšajú spasiť svoj život útekom pred hrôzami vojny. Európania vraj stále tvrdia, že už nemajú ďalšie kapacity na príjem utečencov, lenže realita je podľa Lekárov bez hraníc iná.

Zážitky utečencov: V Grécku sa nás snažili utopiť. Bol som 33-krát zatknutý
Foto: SITA
Popis: Utečenci plaviaci sa do Grécka

„Európa sa snažila ukázať, že kontinent je preľudnený rastúcou utečeneckou vlnou. Skutočný počet ľudí na úteku dosiahol približne 0,02 % celkovej populácie Európy,“ píše organizácia hneď na úvod. Na starý kontinent pritom prichádzajú ľudia z vojnových oblastí alebo z krajín, kde skrátka nevidia perspektívu lepšieho života, a idú inam, aby sa pokúsili zabezpečiť lepší život aspoň pre svoje deti.

V Európe však často zažívajú nemilé prekvapenia. Aj keď z vlastného pohľadu nič zlé nespravili, zatýkajú ich. „Utiekli sme do Európy pre bezpečie našich detí. Aby im nič nehrozilo a mali prístup k vzdelaniu. Pretože v Sýrii už nič nie je. Celé moje mesto zničili. Keby som však vedel, aké ťažké je dostať sa do Európy, nikdy by som ich na cestu nevyslal. Radšej by som umrel v Sýrii, ako prežíval toto. Myslel som si, že sa k nám budú ľudia správať dobre. Pre všetky tie ťažkosti po ceste to niektorí z nás vzdali a vrátili sa do Sýrie. Teraz sú mŕtvi. Ja som bol 33-krát zatknutý. Bol som vo väzení v Grécku, Macedónsku, Srbsku aj Maďarsku. Prečo? Nerozumiem tomu. Nič som neurobil. Nič som neukradol, nikoho som nezabil. Utekám pred smrťou, ale nachádzam len smrť. Moja budúcnosť je budúcnosť mojich detí. Keby som len vedel, kde sú...“ opísal svoj príbeh Sýrčan, ktorému sa po ceste stratila žena a deti.

Ďalší Sýrčania prezradili, aké hrôzy zažili na mori. Nasadli do preplneného člna v domnení, že im po pristátí na európskych brehoch pomôžeme, a zažili šok. Jeden z utečencov opísal situáciu, pri ktorej sedeli na mori, keď k nim priplávala loď s tromi mužmi na palube. Na rukávoch mali grécke vlajky. Utečenci dúfali, že im muži poskytnú pomoc, ale stalo sa niečo iné. Chytili harpúnu a gumený čln ňou prepichli. Bolo to vraj to najhoršie, čo ďalší zo sýrskych utečencov na ceste prežil.

Celý článok si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

14:35 Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

Pri voľbe nového policajného prezidenta sa podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča nič nezmení a "st…