Záťah na moslimov na Slovensku. Polícia ich hľadala v hoteloch. Čo na to kompetentní?

24. 11. 2015 14:08

Vyjadrenia predsedu vlády Roberta Fica o monitorovaní každého moslima na Slovensku vyvolali veľký rozruch nielen doma, ale aj v zahraničí. Podľa Islamskej nadácie premiér naznačil, že časť občanov jeho vlastného štátu predstavuje hrozbu. Najnovšie sa objavili informácie o tom, že polícia dokonca prehľadáva hotely a pýta sa na prípadné ubytovanie Arabov a moslimov.

Záťah na moslimov na Slovensku. Polícia ich hľadala v hoteloch. Čo na to kompetentní?
Foto: SITA
Popis: Ilustračná fotografia

Teroristické útoky v Paríži, ktoré sa odohrali 13. novembra, dali do pozoru celú Európu, Slovensko nevynímajúc. Nový rozmer tak dostala aj utečenecká kríza a prípadný pobyt migrantov na územiach jednotlivých štátov. Slovenský predseda vlády sa netají tvrdým postojom k utečencom. Niekoľko dní po jeho vyhláseniach dokonca začala slovenská polícia prehľadávať hotely a pýtať sa na ubytovaných Arabov či moslimov, píše portál Aktuality.sk.

Postup polície dosvedčili portálu aj v troch banskoštiavnických hoteloch či penziónoch. Do jedného z penziónov mala zavítať aj cudzinecká polícia. Policajný prezident postupy svojich podriadených obhajuje. „V rámci preventívnych opatrení, ktoré v súčasnosti vykonáva polícia, sa prijímajú aj kompenzačné opatrenia, ktoré určujú princíp ochrany schengenského priestoru. Ten spočíva v kontrole dopravných prostriedkov, ubytovacích zariadení, vlakových, autobusových staníc s cieľom zisťovania nelegálnych migrantov,“ uviedol policajný prezident Tibor Gašpar pre Aktuality.sk. Podľa jeho slov, ak niekto hovoril konkrétne o Araboch či moslimoch, ide o vyjadrenie konkrétneho policajta.

Bezpečnostný analytik Andor Šándor zase tvrdí, že súvis medzi vyhláseniami predsedu vlády a policajnými kontrolami hotelov je evidentný. „Otázka je, čo presne znamená pojem monitorovať. Keby ste skutočne chceli sledovať všetkých 5-tisíc moslimov na Slovensku, potrebovali by ste na to každý deň minimálne 15-tisíc pracovníkov, ktorí ich budú sledovať tak, že si ich nevšimnú. To je reálne,“ povedal pre Aktuality.sk.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: sla
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…