Zástupca nemeckého rádia odmieta vypovedať pred ruskou parlamentnou komisiou

4.9.2019 10:33

Predseda predstavenstva rozhlasovej stanice Deutsche Welle (DW) Johannes Hoffmann sa odmieta zapojiť do práce ruskej parlamentnej komisie, ktorá má vyšetriť podozrenie zo zasahovania DW do vnútorných záležitostí Ruska. Informovala o tom v stredu agentúra Interfax.

Zástupca nemeckého rádia odmieta vypovedať pred ruskou parlamentnou komisiou
Foto: unsplash.com
Popis: Ilustračná snímka

Naopak, Hoffmann podľa nej pozval vedúceho vyšetrovacej komisie vytvorenej 19. augusta na pôde Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, aby pricestoval do Nemecka.

V liste adresovanom vedeniu Štátnej dumy Hoffmann pripomína, že DW sídli v Nemecku a zodpovedá sa nemeckým dozorným orgánom. Hoffmann preto nevidí z právneho hľadiska možnosť zúčastniť sa na zasadnutí komisie.

Vedúci tejto komisie Vasilij Piskariov predtým uviedol, že sú k dispozícii nové informácie o pokusoch o ovplyvňovanie vnútorných procesov v Rusku zo strany cudzích štátov. O aký druh materiálov ide, Piskariov nepovedal.

Nutnosť pozvania šéfa DW pred komisiu Piskariov zdôvodnil tým, že ruská strana chce vedieť pravdu, "a to sa dá nie výmenou listov, ale komunikáciou zoči-voči".

Piskariov dodal, že to, "odkiaľ hrozba pochádza, kto zasahuje a aké sily sa používajú proti Rusku", bude možné hovoriť až po dôkladnom prešetrení všetkých skutočností.

Podpredseda frakcie vládnucej strany Jednotné Rusko Andrej Isajev nedávno zopakoval, že poslanci Dumy považujú za zasahovanie do záležitostí Ruska to, že veľvyslanectvo USA zverejnilo na svojej webovej stránke lokality, odkiaľ sa začínali protestné pochody proti zamietnutiu registrácií nezávislých kandidátov na komunálne voľby v Moskve. 

Okrem toho ruské vládne kruhy považujú za zasahovanie do vnútorných záležitostí aj "priame výzvy" na účasť na protestoch opozície, ktoré zazneli vo vysielaní štátnych rozhlasových staníc Hlas Ameriky a Deutsche Welle.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Výbušne k Turecku v Sýrii: Toto Západ nechce počuť, píše Spencerová. Európa, boj sa, zaznelo

0:01 Výbušne k Turecku v Sýrii: Toto Západ nechce počuť, píše Spencerová. Európa, boj sa, zaznelo

Je najvyšší čas, aby sa európski lídri prebudili a začali sa Ankarou veľmi vážne zaoberať. Európa má…