Zastala si ľudí z Denníka N a teraz ich nešetrí: Názorová nesvojprávnosť. Produkujú agendu, ktorá sa nebezpečne šíri do strednej Európy, hovorí novinárka

23. 5. 2017 9:08

Nekľučkovala, neuhýbala v odpovediach a nedávala do svojich odpovedí žiadnu „vatu“. Česká novinárka Lenka Zlámalová sa v obsiahlom rozhovore pre portál Aktuality.sk rozhovorila o viacerých témach, ktoré trápia (nielen) susednú Českú republiku. Tvrdé slová pritom „uštedrila“ nielen českému ministrovi slovenského pôvodu Andrejovi Babišovi, ale aj našim novinárom.

Zastala si ľudí z Denníka N a teraz ich nešetrí: Názorová nesvojprávnosť. Produkujú agendu, ktorá sa nebezpečne šíri do strednej Európy, hovorí novinárka
Foto: Facebook, Centrum transatlantických vztahů - PCTR
Popis: Novinárka Lenka Zlámalová

Skúsená žurnalistka pracovala v minulosti napr. pre MF Dnes, Lidové noviny, Hospodárske noviny či Respekt. Po obsadení a skúpení silných mediálnych titulov magnátom Andrejom Babišom však v roku 2013 ušla z „Lidoviek“ a spolu s kolegami založili portál echo24.cz, kde zastáva rolu politickej komentátorky.

V spomínanom rozhovore s Marekom Vagovičom hovorila najprv o osobe slovenského rodáka a v súčasnosti mocného politického hráča Andreja Babiša.

„Kedysi som pracovala pre MF Dnes, čo bol hlavný politický denník. Keď sme otvorili nejakú kauzu, okamžite sa to začalo nabaľovať ako snehová guľa. Preberali to noviny, televízie aj rádiá. V momente, keď si Babiš kúpil MF Dnes, sa to skončilo,“ vraví bez obalu v úvode predmetného rozhovoru.  

Babiša pritom Zlámalová vykresľuje ako mocichtivého a nebezpečného predátora, ktorý sa s konkurenciou nemazná.

„Je veľmi odhodlaný a bojovný, takže sa nemožno čudovať, že valcuje českú politiku,“ dodala tiež.

Novinárka sa však v rozhovore vyjadrila aj k mediálnemu vplyvu oligarchov na Slovensku. Keď vstúpila finančná skupina Penta do SME, Zlámalová si vtedy zastala 45 ľudí, ktorí sa zodvihli a odišli preč. Na otázku, či sleduje osud ´smečkárskych odídencov´ v Denníku N, však Zlámalová odpovedala možno trochu prekvapujúco:

 „Áno (sledujem). Nebaví ma však čítať, čo píšu. Produkujú progresivistickú agendu, ktorá sa nebezpečne šíri do strednej Európy predovšetkým z anglosaského priestoru. Nesúhlasím s ich postojmi k rôznym spoločenským a civilizačným témam, s hodnotením stavu EÚ alebo suverenity v jej rámci. Myslím, že je to až názorová nesvojprávnosť – to znamená byť za každú cenu ako oni. Nevybočovať skrátka z radu, aby o nás náhodou niekto nepovedal, že sme zaostalí.“ 

Z  množstva Zlámalovej zaujímavých odpovedí zarezonovalo tiež porovnanie postáv Vladimíra Mečiara s dnešným Andrejom Babišom.

Český minister financií je podľa novinárky nebezpečnejší ako ´Mufti´.

„Aj Mečiar si vytváral vlastné siete, ale zďaleka nemal takú moc, ako má dnes Babiš. Nemal vlastné peniaze ani médiá, takže aj jeho palebná sila bola neporovnateľne menšia. Navyše je tu jeden zásadný rozdiel: Mečiarovi bolo jedno, čo si o ňom kto myslí, nemal žiadne medzinárodné krytie,“ ponúkla prirovnanie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nekultúrna opozícia, konflikt na ulici a Čaputovej politické víťazstvo, hodnotí situáciu posledných dní publicista

12:09 Nekultúrna opozícia, konflikt na ulici a Čaputovej politické víťazstvo, hodnotí situáciu posledných dní publicista

Mobilizácia voličov prostredníctvom konfliktu medzi koalíciou PS-Spolu a ĽSNS pred eurovoľbami pomoh…