Zase tí ruskí hakeri... USA majú podozrenie, že sú za ďalšou krízou

7. 6. 2017 21:10

Americkí vyšetrovatelia sa domnievajú, že k súčasnej kríze v Perzskom zálive mohli prispieť aj ruskí počítačoví piráti, ktorí zrejme prenikli na stránku katarskej štátnej tlačovej agentúry QNA a zverejnili tam falošnú správu. Informovala o tom americká televízna stanica CNN.

Zase tí ruskí hakeri... USA majú podozrenie, že sú za ďalšou krízou
Foto: TASR
Popis: Ilustračná fotografia
reklama

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) podľa nej vyslal do katarskej Dauhy tím svojich vyšetrovateľov, aby katarskej vláde pomohli objasniť, či došlo k spomínanému pirátskemu útoku.

CNN uviedla, že FBI a americká Ústredná spravodajská služba (CIA) záležitosť odmietli komentovať. Hovorkyňa katarského veľvyslanectva vo Washingtone však potvrdila, že vo veci prebieha vyšetrovanie, ktorého výsledky budú zverejnené čoskoro.

Americkí vyšetrovatelia, na ktorých sa odvolávala CNN, predpokladajú, že cieľom Ruska a jeho počítačového útoku bolo vyvolať rozkol medzi Spojenými štátmi a ich spojencami, a to vrátane Kataru, kde sa nachádza jedna z najväčších amerických základní v danom regióne a pôsobí tam vyše 10.000 amerických vojakov.

Nie prvé obvinenie

CNN poznamenala, že Rusko sa v posledných mesiacoch spomínalo v súvislosti s údajnými aktivitami hakerov už viackrát, pričom išlo aj o zverejnenie falošných správ počas predvolebnej kampane vo Francúzsku, či Nemecku a ďalších krajinách.

CNN pripomenula, že katarské úrady už oznámili, že sa stali obeťou útoku počítačových pirátov, ktorí 23. mája na internetovej stránke katarskej tlačovej agentúry zverejnili vyhlásenie pripisované katarskému emirovi Tamímovi bin Hamadovi Sánímu.

Toto "jeho" kontroverzné vyhlásenie bolo v rozpore s regionálnym konsenzom ohľadne viacerých citlivých tém vrátane Iránu a Izraela. Obsahovalo aj negatívny komentár na margo vzťahov medzi administratívou prezidenta USA Donalda Trumpa a Katarom, ktorý sa pritom považuje za blízkeho spojenca Spojených štátov.

Samotný Trump však prostredníctvom jedného zo svojich utorkových tvítov podporil izoláciu Kataru okolitými krajinami Perzského zálivu, pričom naznačil, že tento emirát financuje extrémistické skupiny.

Niekoľko hodín po týchto Trumpových tvítoch americké ministerstvo zahraničných vecí vydalo vyhlásenie, v ktorom konštatovalo, že Katar dosiahol pokrok v boji proti financovaniu teroristov. Rezort diplomacie USA ale upozornil, že v tejto oblasti treba urobiť viac.

Región fundamentalistov?

Americké a európske vlády už niekoľko rokov poukazujú na financovanie extrémistov zo Saudskej Arábie a ďalších krajín v oblasti Perzského zálivu. Pätnásti z únoscov lietadiel, ktoré podnikli útoky na USA z 11. septembra 2001, boli občanmi Saudskej Arábie.

Minulý rok počas návštevy v Saudskej Arábii predstavitelia administratívy vtedajšieho prezidenta USA Baracka Obamu nastolili otázku financovania výstavby mešít v Európe a Afrike zo strany Rijádu, pričom upozornili, že tieto ustanovizne pomáhajú šíriť ultrakonzervatívny výklad islamu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

A už dosť! Povedal Zahradil, pokiaľ ide o peniaze EÚ

23:59 A už dosť! Povedal Zahradil, pokiaľ ide o peniaze EÚ

Český europoslanec Jan Zahradil sa vyjadril k textu servera Deník.cz, ktorý priniesol informácie o s…