Zasahovanie do amerických volieb? Absurdné, hanebné, pustil sa do ostrej obhajoby bývalý ruský veľvyslanec v USA

5. 8. 2017 20:40

Bývalý ruský veľvyslanec v USA Sergej Kisľak dnes ostro poprel obvinenia zo zasahovania do amerických prezidentských volieb, ktoré označil za absurdné a hanebné. Kisľak, ktorý sa len nedávno vrátil do Ruska, povedal v ruskej štátnej televízii Rossija 24, že si len plnil úlohu diplomata, keď sa stretol s členmi predvolebného tímu Donalda Trumpa.

Zasahovanie do amerických volieb? Absurdné, hanebné, pustil sa do ostrej obhajoby bývalý ruský veľvyslanec v USA
Foto: Facebook, Russian Flag
Popis: Ruská vlajka
reklama

Kisľak zároveň povedal, že sa stretol tiež s predstaviteľmi predvolebného tímu Trumpovej demokratickej súperky o prezidentský úrad Hillary Clintonovej, konkrétne mená týchto ľudí však neuviedol.

"Každý diplomat, či už ruský alebo nie, pracuje na tom, aby lepšie pochopil politiku krajiny, do ktorej bol vyslaný, zistil aké je smerovanie novej administratívy a kde je možná spolupráca," povedal v televízii bývalý veľvyslanec.  

Kisľakove kontakty s členmi predvolebného tímu amerického prezidenta Trumpa sú predmetom vyšetrovania amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) skúmajúceho možný zásah Ruska do vlaňajších prezidentských volieb v USA, priblížila agentúra AP. 

Kisľak dnes v televízii hovoril aj o svojich rozhovoroch s bývalým poradcom Trumpa pre národnú bezpečnosť Michaelom Flynnom. Ten bol zo svojho postu nútený odstúpiť vo februári po tom, čo vysvitlo, že klamal práve o svojich kontaktoch s bývalým ruským veľvyslancom.

"Hovorili sme o úplne základných veciach. Je niekoľko tém, ktoré sú dôležité pre rusko-americkú spoluprácu, predovšetkým terorizmus, čo bola jedna z vecí, o ktorých sme hovorili. Naše rozhovory boli korektné, pokojné a absolútne transparentné," povedal na margo týchto konverzácií Kisľak, ktorý ukončil v júli svoje pôsobenie vo funkcii veľvyslanca vo Washingtone, avšak naďalej ostáva kľúčovou postavou okolo možného zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016. 

Kontakty s Kisľakom spôsobili okrem Flynna problémy aj americkému ministrovi spravodlivosti Jeffovi Sessionsovi, ktorý nastúpil do svojho úradu vo februári a o mesiac neskôr sa vzdal vedenia vyšetrovania ruského zasahovania do volieb, ktoré viedlo jeho ministerstvo. Urobil tak po tom, ako vyšli najavo jeho tajné schôdzky s Kisľakom, ktoré absolvoval ešte ako člen Trumpovho predvolebného tímu.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Sulík, Remišová a Gröhling nehlasovali na vláde za obmedzenie pohybu počas sviatkov

20:08 Sulík, Remišová a Gröhling nehlasovali na vláde za obmedzenie pohybu počas sviatkov

Niektorí koaliční partneri nesúhlasili s návrhom na obmedzenie pohybu ľudí cez veľkonočné sviatky, n…