Zásah proti kotlebovcom spustil lavínu vyhrážok a kritiky. Fašistická lúza nepatrí na náš Facebook, odkazuje polícia

11. 5. 2018 17:15

Vo štvrtok (10. 5.) podnikla jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) razie zamerané na odhalenie a potláčanie extrémizmu. V tejto súvislosti zadržali šesť ľudí a prehľadali aj kanceláriu kotlebovcov. Zásahom sa chceli policajti pochváliť na sociálnej sieti, ale vyslúžili si vlnu kritiky, osočovania aj vyhrážok a spustila sa tvrdá výmena názorov medzi administrátorom oficiálneho facebookového profilu polície a používateľmi sociálnej siete.

Zásah proti kotlebovcom spustil lavínu vyhrážok a kritiky. Fašistická lúza nepatrí na náš Facebook, odkazuje polícia
Foto: TASR
Popis: Ilustračná foto
Počas razií NAKA zameraných na odhaľovanie výroby a šírenia extrémistických materiálov prehľadali muži zákona sedem domov, dvanásť iných priestorov a zadržali šesť osôb. „Bližšie informácie polícia poskytne ihneď, ako to procesná situácia dovolí,“ napísali policajti na svojom facebookovom profile.
 
Zdanlivo nevinný a pozitívny status však vzbudil aj mimoriadne negatívne reakcie, ktoré zrejme policajti ani nečakali. Ozvali sa aj používatelia sociálnej siete zo susedného Česka. 
 
„Slovenská polícia je ako tá česká, schopná iba merať rýchlosť a šikanovať ľudí za ich názor. Skutočnú kriminalitu ako korupciu, klientelizmus, počítačovú a hospodársku kriminalitu, obchod s narkotikami a ďalšie závažné veci jej už tak dobre nejdú,“ napísal pod status slovenskej polície používateľ Facebooku z Českej republiky. 
 
V podobne kritickom duchu sa objavilo pod statusom množstvo komentárov, ale niektoré obsahovali aj oveľa tvrdšie slová a dokonca vyhrážky mierené na policajtov, ktorí sa zúčastnili na razii proti extrémizmu. 

Razia u kotlebovcov a ich reakcia

Pri akcii NAKA s cieľom pátrať po extrémistických materiáloch a ich výrobcoch bola jedným z terčov aj kancelária strany ĽSNS v Ružomberku. Okresná organizácia strany v Žilinskom okrese o tom informovala na sociálnej sieti ešte vo štvrtok (10. 5.) počas policajného zákroku. 
 
„Práve prebieha pofidérna policajná razia v priestoroch kancelárie ĽS Naše Slovensko v Ružomberku. To sme naozaj takým tŕňom v oku vládnej moci?“ pýtajú sa kotlebovci zo Žilinského okresu na svojom facebookovom profile. 
 
ĽSNS v krátkom statuse s priloženými fotografiami vyzýva ľudí, aby si urobili názor sami. „Opäť tu figuruje známy prokurátor Tomáš Honz, ktorý sa inicioval v procese s Milanom Mazurekom,“ píšu v statuse na sociálnej sieti.  
 
Policajná razia zameraná na extrémistické materiály v kancelárii ĽS NS v Ružomberku
Policajná razia zameraná na extrémistické materiály v kancelárii ĽSNS v Ružomberku (Zdroj: Facebook / ĽSNS Žilinský kraj)
 
Na facebookovej stránke Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko – Žilinský kraj sa objavila ešte jedna reakcia na postup polície, a to deň po zásahu v Ružomberku. Tá už vôbec nešetrí administrátora policajného facebooku, ktorý pobúril internetovú verejnosť svojím statusom. 
 
„Administrátorovi oficiálnej stránky Polície Slovenskej republiky sa to očividne vymklo z rúk,“ píšu kotlebovci zo Žilinského okresu. Dodávajú pritom, že nadpis na oficiálnom profile PZ SR: Fašistická lúza nepatrí na náš Facebook, rozhneval aj bežných ľudí.
 
Žilinská pobočka ĽSNS na sociálnej sieti ďalej tvrdí, že pri jednom z komentárov o tom, ako sa majú zlé veci udiať rodinám policajtov, ktorí razie vykonávali, administrátor žene odpísal, že je chudera a začal sa jej vyhrážať. 

Reakcia polície 

Na vyhrážky policajtom a ich rodinám, ktoré sa objavili pod predošlým statusom o razii NAKA, zareagoval administrátor oficiálneho facebookového profilu polície mimoriadne tvrdo. Ani za to ho však ľudia nepochválili a spustila sa ešte väčšia lavína negatívnych komentárov. 
 
Problematický bol pre mnohých už úvodný titulok statusu odpovedajúceho na nenávistné reakcie voči razii proti extrémizmu. Administrátor v ňom veľkými písmenami, ako sme už spomínali, napísal: „Fašistická lúza nepatrí na náš Facebook.“ Nie je pritom jasné, koho správca profilu polície týmto nelichotivým označením presne myslel, ale celkom isté je to, že týmto výrokom pobúril ešte viac ľudí ako informáciou o razii proti extrémistom, ktorá celý kolotoč spustila. 
 
„Pri tejto správe (o razii NAKA proti extrémistom) sa objavilo viacero správ od fašistickej lúzy, ktorá nevie žiť s tým, že v našej krajine funguje tím odborníkov, ktorí bojujú a budú bojovať voči extrémistickým názorom. Táto skupina ľudí nepatrí na náš Facebook, a preto každý jej člen dostane ban,“ varuje administrátor. 
 
V statuse, ktorý na sociálnej sieti vzbudil mimoriadnu vlnu kritiky, sa píše, že v diskusiách o zákroku NAKA proti údajnému šíreniu, výrobe a propagácii extrémistických materiálov sa objavili „hrdinovia, ktorí sa otvorene vyhrážali policajtom a ich rodinám“. 
 
Vážne varovanie od samotného správcu oficiálnej facebookovej stránky polície následne vyvolalo ďalšie kritické ohlasy. „Všetko máme zaznamenané a budeme sa tým zaoberať. Myslieť si, že sa niekto schová za anonymný nick, je rovnako naivné ako to, že sa môže len tak vyhrážať komukoľvek. Tie pohľady, keď pôjde do tuhého a budú musieť vysvetľovať, ako to vlastne celé mysleli, budú stáť za to,“ odkazuje administrátor na profile polície.
 
 
Polícia na svojom facebookovom profile
Status na oficiálnej stránke Polície SR (Zdroj: Facebook / Polícia SR)
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

7:52 Prepustenie Trnku nechalo v údive aj Gála. Nie je to dobrá vizitka pre justíciu

Ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) informácia o prepustení bývalého generálneho prokurát…