Zasadnutie parlamentu opäť prerušil opozičný útok slzotvorným plynom. V Kosove to začína byť miestny folklór

17. 11. 2015 13:55

Kosovská opozícia dnes použila opäť slzotvorný plyn a paprikový sprej na zasadnutí parlamentu v Prištine a pred jeho budovou útočila na políciu kameňmi a farbou. Informovala o tom agentúra AP s tým, že to bol ďalší pokus tamojšej opozície prinútiť vládu, aby odstúpila od nedávno podpísaných dohôd so Srbskom a Čiernou Horou.

Zasadnutie parlamentu opäť prerušil opozičný útok slzotvorným plynom. V Kosove to začína byť miestny folklór
Foto: SITA/AP
Popis: Slzotvorný plyn v kosovskom parlamente

Albin Kurti, opozičný líder a predseda Strany Vetëvendosje (Sebaurčenie), použil dnes proti ministrom slzotvorný plyn, v dôsledku čoho museli z hlavnej zasadacej miestnosti evakuovať prítomných poslancov.

Pred budovou parlamentu zasa polícia slzotvorným plynom rozháňa zhromaždených aktivistov, útočiacich kameňmi a farbou, ktorí sa snažili preniknúť do objektu. Agentúra AP informovala o porozbíjaných oknách na parlamente a členoch poriadkovej polície, ktorí boli poliati ružovou farbou.

Kosovská opozícia prerušila v uplynulých dvoch mesiacoch rokovanie parlamentu už niekoľkokrát. Vyjadruje tak protest proti dohode medzi kosovskou vládou a Srbskom, ktorá dáva oblastiam so srbskou väčšinou obyvateľov širšie právomoci. Opozícia tiež nesúhlasí s ďalšiu dohodou, ktorá vymedzuje hranice s Čiernou Horou.

Srbsko odmieta uznať Kosovo, ktoré sa od neho jednostranne odtrhlo v roku 2008, pristúpilo však na normalizáciu vzájomných vzťahov. Výmenou za to EÚ súhlasila so začatím prístupových rokovaní so Srbskom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: SITA
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …