Zásadná správa od politológov. A týka sa Turecka, utečencov a Európskej únie

30.11.2016 14:15

Turecko nikdy nebude patriť do Európskej únie (EÚ) pre toho, kto EÚ vníma ako dominantne kresťanský priestor, v ktorom sa majú občianske a ľudské práva dodržiavať v plnej miere. V diskusnej relácii Tablet.TV Fakty a argumenty s Jurajom Hrabkom to povedal politológ Jozef Lenč.

Zásadná správa od politológov. A týka sa Turecka, utečencov a Európskej únie
Foto: SITA
Popis: Vlajka EÚ

Reagoval tak na situáciu po hlasovaní poslancov Európskeho parlamentu, ktorí prijali právne nezáväzné uznesenie, požadujúce, aby Únia zmrazila prístupové rokovania s Tureckom o jeho členstve. Dôvodom prijatia tohto uznesenia bolo aj tvrdé prenasledovanie občanov po neúspešnom júlovom štátnom prevrate. "Z hľadiska spomínaných princípov, Turecko v dnešnej podobe a smerom, ktorým sa vydalo, nespĺňa kritériá, aby bolo členom EÚ," uviedol Lenč.

Vydavateľ portálu euractiv.sk Radovan Geist sa nazdáva, že Európska únia nie je pripravená zvládnuť prípadné obnovenie migračnej vlny, ak by sa skončila dohoda s Tureckom o riešení problému utečencov. Geist zároveň v novej diskusnej relácii Tablet.TV pripomenul chyby z minulosti i pokrytecký prístup Únie. "Na jednej strane otvorila prístupové rokovania, na druhej strane však vrcholní predstavitelia EÚ spochybňujú, že sa Turecko stane súčasťou EÚ a využívajú na to dôvody, ktoré sa netýkajú prístupových kritérií, ale kultúry a náboženstva, ktoré nemajú byť súčasťou tejto diskusie," upozornil Geist.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

19:05 FOTO Za život pochodoval 50-tisícový dav, prišli aj politici: Tu sú ich komentáre

Centrom Bratislavy v nedeľu pochodovalo približne 50.000 ľudí z celého Slovenska s cieľom verejne po…