Zásadná informácia. Toto totálne otočí váš pohľad na USA. A na Obamu zrejme tiež

    0
    Ilustračné foto: vlajka USA (Autor: pixabay.com)

    Balíky s eurami, švajčiarskymi frankmi a bankovkami iných mien odoslali z USA do Iránu na drevených paletách v neoznačenom nákladnom lietadle, píše denník s odvolaním sa na amerických a Európskych predstaviteľov a zástupcov amerického kongresu. Zásielka hotovosti musela byť v cudzích menách, pretože americké zákony zakazujú transakcie s Iránom v dolároch.

    Peniaze predstavovali prvú splátku vyrovnania v hodnote celkovo 1,7 miliardy dolárov súvisiaceho so zrušeným kontraktom na dodávku zbraní podpísaným krátko pred pádom režimu Mohammada Rezá Šáha Pahlavího v roku 1979. Irán žiadal o finančné vyrovnanie pred medzinárodným súdom v Haagu.

    Zásielka peňazí do Iránu sa časovo kryla aj s formálnou implementáciou jadrovej dohody medzi Teheránom, Washingtonom a ďalšími mocnosťami, ktorú dosiahli vlani. “Po tom, čo sa uzavrela jadrová dohoda a väzni boli prepustení, bolo načase vyriešiť aj túto nezhodu,” vyhlásil Obama v januári. Nepovedal však, že USA poslali Iránu 400 miliónov dolárov v hotovosti.

    Hovorca ministerstva zahraničných vecí John Kirby poprel akúkoľvek súvislosť medzi zásielkou peňazí a prepustením zadržiavaných Američanov v Iráne. Išlo údajne iba o zhodu okolností.

    Americkí predstavitelia však podľa denníka priznávajú, že pri rokovaniach o výmene väzňov chceli iránski vyjednávači vidieť “niečo hmatateľné”. Republikánsky senátor Tom Cotton z Arkansasu, ktorý bol ostrým kritikom jadrovej dohody s Iránom, obvinil Obamu, že “ajatolláhom zaplatil výkupné za amerických rukojemníkov”.

    - Reklama -