Žarnay žiada, aby na zastupiteľstvách pravidelne vystupovali aj občania

9. 10. 2017 12:29

Povinnosť zaradiť do programu zasadnutia každého riadneho obecného zastupiteľstva bod, počas ktorého môžu fyzické a právnické osoby uplatniť právo vystúpiť, a to bez potreby súhlasu miestnych poslancov. Túto zmenu chce novelou zákona o obecnom zriadení dosiahnuť opozičný poslanec Oto Žarnay (nezaradený). Právnou normou sa bude parlament zaoberať už na októbrovej schôdzi.

Žarnay žiada, aby na zastupiteľstvách pravidelne vystupovali aj občania
Foto: SITA
Popis: Poslanec NR SR za stranu OĽaNO Oto Žarnay

Ak Žarnay uspeje, na verejných obecných zasadnutiach sa bude musieť vyčleniť na takéto vystúpenia občanov a zástupcov firiem minimálne 30 minút. Poslanec tvrdí, že takýmto opatrením dôjde k bezprostrednej realizácii práva na dobrú správu vecí verejných, a to prostredníctvom uvedenej priamej bezbariérovej komunikácie fyzických a právnických osôb s obecným zastupiteľstvom.

To, že každý má právo na dobrú správu vecí verejných, sa uvádza aj v Charte základných práv EÚ. "Ústava SR zaručuje občanom právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo prostredníctvom volených zástupcov. Na naplnenie tohto práva musia mať fyzické a právnické osoby vytvorený dostatočný priestor na prednesenie svojich návrhov, podnetov, námetov priamo, bez administratívnych obštrukcií na riadnych zasadnutiach obecných zastupiteľstiev tak, aby poslanci nestratili priamy kontakt s reálnym životom a problémami ľudí," tvrdí Žarnay.

Vymedzenie minimálneho časového intervalu na občiansky prejav je podľa jeho slov zárukou, že bude poskytnutý dostatočný časový priestor na verbálne vyjadrenie jednotlivcov. "Potreba tohto priameho komunikačného inštitútu sa javí v súčasnosti ako dôležitý faktor dobrej správy vecí verejných, ako aj prostriedok na posilnenie občianskej spoločnosti," dodal Žarnay.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tóth mi volal, či by som nevedel pomôcť Kočnerovi, vypovedal Bödör

10:39 Tóth mi volal, či by som nevedel pomôcť Kočnerovi, vypovedal Bödör

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör na súde poprel, že by sa akýmkoľvek spôsobom podieľal na sledova…